Rozmowa z nauczycielką języka hiszpańskiego
Dlaczego zainteresowałaś się językiem hiszpańskim?
Wszystko zaczęło się od tego, że już w gimnazjum miałam pierwsze lekcje hiszpańskiego, stąd po trzech latach nauki, jakoś naturalnie, wybrałam go dalej, kontynuując hiszpański najpierw w liceum, później na studiach.
Poza tym bardzo mi się marzy wyjazd do Hiszpanii i co za tym idzie, chciałabym móc się swobodnie komunikować. Bardzo lubię hiszpański oraz kulturę krajów hiszpańskojęzycznych, nauka przychodzi mi jakoś tak lekko i naturalnie, dlatego uważam, że jest to dosyć prosty i intuicyjny język do nauki.
A miałaś okazję prowadzić dłuższą rozmowę w całości po hiszpańsku?
W całości jeszcze chyba nie, ale byłam dwa razy na wymianie językowej, raz w Madrycie, drugi raz w Salamance, gdzie mieszkałam z rodziną hiszpańską. Zazwyczaj jednak starałam się mówić tylko po hiszpańsku, żeby używać go jak najwięcej i jak najbardziej przyzwyczajać się do niego.
Czy oprócz nauki w szkole, samodzielnie zdobywałaś wiedzę z języka hiszpańskiego?
Tak, poza zajęciami hiszpańskiego w szkole, sama starałam się go uczyć, ćwiczyć swoje umiejętności i używać go, bo jak wiadomo, gdy się nie używa języka obcego, to zapomina się całą zdobytą wiedzę.
A jak wygląda kwestia materiałów do nauki?
Kupowałam sama dużo repetytoriów i ćwiczeń z gramatyki, ale też bardzo lubię naukę poprzez oglądanie filmów po hiszpańsku lub po angielsku z napisami hiszpańskimi. Taka forma nauki jest dla mnie bardziej przystępna niż siedzenie z książką, choć oczywiście gramatykę trzeba ćwiczyć robiąc zadania.
Czy jednym z tych seriali był może “Dom z papieru”?
(Śmiech) Tak, oglądałam “Dom z papieru”, ale nie był to duży wyczyn, bo występuje tam sporo powtarzających się słów. Jednak raczej nie polecałabym go jako materiału do nauki, ponieważ pojawia się tam dużo przekleństw i kolokwializmów.
Czy mogłabyś powiedzieć jakąś ciekawostkę o hiszpańskim?
Hiszpański jest ciekawy, bo nie ma jednego języka hiszpańskiego. Istnieje wiele odmian, a latynoski hiszpański z Ameryki Południowej różni się od tego z Hiszpanii. Najbardziej popularny jest meksykański hiszpański, którym posługuje się najwięcej osób.
Jakie rady mogłabyś dać komuś, kto chciałby samodzielnie zacząć uczyć się języka?
Przede wszystkim warto poczytać o języku, który nas interesuje, by zobaczyć, ile pracy nas czeka. Hiszpański jest językiem fonetycznym, więc osłuchanie się z nim to świetna podstawa. Potem warto sięgnąć po ćwiczenia, repetytoria i po prostu ćwiczyć, mówić, używać tego języka na co dzień.
Podsumowanie
Język hiszpański jest jednym z ciekawszych sposobów wyrażania się, z tego względu, że istnieje wiele odłamów tego języka. Poza tym sama nauka nie jest trudna, gdyż dość łatwo wymawia się zwroty i słowa.
Warto również przyjrzeć się temu, że jest dostępne wiele kursów i programów nauczania, również dla początkujących osób, dzięki czemu nauka staje się przyjemnością i przynosi pozytywne rezultaty w postaci rozwoju umiejętności.