Wspólne cechy

Jeden i drugi egzamin sprawdzają specjalistyczne słownictwo z różnych obszarów. TOEFL oraz IELTS sprawdzają także umiejętność logicznego argumentowania i wyciągania wniosków, czytania ze zrozumieniem tekstów naukowych, opisywania wykresów, rozumienia słownictwa przydatnego w praktyce.

Obydwa certyfikaty sprawdzają wiedzę z angielskiego w danym momencie i są ważne zazwyczaj przez 2 lata (w zależności od uczelni, wniosków wizowych itp.). Sprawdzają, jaki poziom języka angielskiego ma zdający, tzn. nie można nie zdać egzaminu. Certyfikat otrzymujemy zawsze – z odpowiednio zaznaczonym poziomem języka angielskiego.

Egzamin TOEFL jest bardziej popularny w Stanach Zjednoczonych, a IELTS w Wielkiej Brytanii.

Jak przebiega egzamin TOEFL?

To egzamin przeprowadzany na stanowisku komputerowym. Całość testu odbywa się jednego dnia, z jedną przerwą i trwa łącznie 240 minut. Z egzaminu można maksymalnie zdobyć 120 punktów. Pierwsza część zawiera sekcję czytania oraz sekcję słuchania. Na sekcję czytania mamy od 60 do 80 minut i od 36 do 56 pytań. Możemy w niej zdobyć maksymalnie 30 punktów. W sekcji słuchania jest od 34 do 51 pytań i od 60 do 90 pytań. Również w tej sekcji mamy możliwość uzyskania 30 punktów.

Następnie przewidziana jest przerwa 10-cio minutowa, po której przechodzimy do drugiej części egzaminu: sekcji mówienia oraz sekcji pisania. Na speaking przewidziane jest 20 minut, 6 zadań i 30 punktów do zdobycia. W ostatniej sekcji (writing) mamy aż 50 minut i 2 zadania. Tu również możemy otrzymać maksymalnie 30 punktów.

Jak przebiega egzamin IELTS?

Egzamin podzielony jest na dwie niezależne części. Pierwsza dotyczy testu na komputerze i składa się z 3 sekcji: czytanie, słuchanie i pisanie. Test jest przeprowadzany bez przerw i trwa 160 minut (czytanie 60 minut, słuchanie 40 minut, pisanie 60 minut). Za każdą z sekcji można otrzymać od 1 do 9 punktów.

Druga część dotyczy mówienia i przeprowadza się ją w ciągu tygodnia przed lub po egzaminie komputerowym. To część trwająca od 11 do 14 minut przeprowadzana przez egzaminatora. Z tej części można także otrzymać od 1 do 9 punktów.

Ze wszystkich sekcji otrzymujemy 36 punktów, które uśrednia się, a następnie przedstawia ocenę ogólną w skali też od 1 do 9 punktów (overall band score). Ta ocena jest oceną końcową egzaminu IELTS.

Oczekiwanie na wyniki

Wyniki egzaminu TOEFL są dostępne dosyć szybko, bo w ciągu 10 dni od egzaminu, a 14 dni czekamy na raport elektroniczny. Certyfikat w formie dokumentu oraz wyniki dla szkół są wysyłane do 14 dni.

Natomiast wyniki IELTS otrzymujemy online po 13 dniach od egzaminu. Również w tym czasie dostępny jest elektroniczny oraz papierowy raport Test Report Form wysyłany pocztą tradycyjną do pięciu, wskazanych przez zdającego szkół.

Jak widać, wyniki tych egzaminów są dostępne dużo szybciej niż np. wyniki egzaminu Cambridge, na który trzeba czekać około 2 miesięcy.

 

Czym jest dobre przygotowanie na studia zagraniczne? Najlepiej to zrobić mówiąc czym ono nie jest. Mianowicie nie sprowadza się ono tylko do zdobycia dobrych ocen szkolnych ani nie wystarczy tylko zdanie egzaminów wstępnych, oraz nie polega tylko na rozwoju pozaszkolnym, gdyż dobre przygotowanie na studia jest tym wszystkim dziejącym się na raz.

Interpretacja wyników TOEFL

Jak wspomnieliśmy wcześniej z egzaminu TOEFL (jak również IELTS) nie można nie zdać. Otrzymujemy daną liczbę punktów, która jest odzwierciedleniem naszej wiedzy językowej na dany czas. Z egzaminu możemy uzyskać maksymalnie 120 punktów, a każda sekcja liczy maksymalnie 30 punktów. W ten sposób otrzymujemy w obiektywny sposób ocenę znajomości języka w zakresie wszystkich kompetencji. Punkty otrzymane na egzaminie TOEFL (120 punktów), można odzwierciedlić w kategoriach B1, B2 i C1 w następujący sposób:

  Poziom TOEFL
Kategoria
B1 (od-do) B2 (od-do) C1 (od-do)
Czytanie (0-30 pkt.)
4-17 18-23 24-30
Słuchanie (0-30 pkt.)
9-16 17-21 22-30
Mówienie (0-30 pkt.)
16-19 20-24 25-30
Pisanie (0-30 pkt.)
13-16 17-23 24-30

Łącznie liczba punktów od 42 do 71 oznacza znajomość angielskiego w kategorii B1, liczba punktów od 72 do 94 oznacza kategorię B2, a od 95 do 130 kategorię C1.

Łącznie liczba punktów od 42 do 71 oznacza znajomość angielskiego w kategorii B1, liczba punktów od 72 do 94 oznacza kategorię B2, a od 95 do 130 kategorię C1.

Egzamin IELTS sprawdza umiejętności w kategoriach od B1 do C2. Wyniki egzaminów IELTS to maksymalnie 9 punktów z każdej z czterech sekcji, a następnie uśredniania ocena (overall band score), także w skali od 1 do 9 punktów, która jest oceną końcową. Ta ocena ma ścisłe przełożenie na kategorie wg następującego schematu:

Poziom IELTS
(overall band score)
Kategoria
Poniżej 4 A
4,0-4,5 B1
5,0-6,0 B2
6,5-7,5 C1
8,0-9,0 C2

Można też zinterpretować punkty overall band score wg przyjętych definicji:

Overall band score Opis umiejętności
1 Praktyczna nieznajomość języka, nieznane słowa poza pojedynczymi.
2 Wielką trudność w zrozumieniu mówionego i pisanego języka.
3 Znajomość języka ograniczona do bardzo podstawowych zwrotów. Występują częste błędy w komunikacji.
4 Znajomość języka ograniczona do podstawowych kompetencji i znanych sytuacji. Występują problemy ze zrozumieniem i wyrażeniem myśli. Używane tylko proste zdania.
5 Częściowa znajomość języka i radzenie sobie z ogólnym znaczeniem w większości sytuacji, chociaż prawdopodobnie popełniane błędy. Umiejętność radzenia sobie z podstawową komunikacją.
6 Ogólnie dobra znajomość języka, pomimo pewnych niedokładności, niewłaściwego użycia i nieporozumień. Używanie i rozumienie dość złożonego języka, szczególnie w znanych sytuacjach.
7 Dobra znajomość języka, choć sporadyczne niedokładności, niewłaściwe użycie i nieporozumienia w niektórych sytuacjach. Ogólnie dobre posługiwanie się złożonym językiem i rozumienie szczegółowych kwestii.
8 Bardzo dobra znajomość języka, jedynie sporadyczne niedokładności i niewłaściwe użycie. Czasami źle zrozumiane pewne element. Dobre radzenie sobie ze złożoną szczegółową argumentacją.
9 Ekspert. Pełna operacyjną znajomość języka, użycie angielskiego jest właściwe, dokładne i płynne, pełne rozumienie słów i zdań.

Liczba punktów wymagana na uczelniach z egzaminu TOEFL

Poniżej zebrana została minimalna liczba punktów z egzaminu TOEFL wymagana na najlepszych uczelniach w Stanach Zjednoczonych:

Uczelnia Minimalna liczba punktów
Harvard University 104
Yale University 100
Massachusetts Institute of Technology 100
Princeton 108
New York University 105
Columbia University 100
Stanford University 100
California Institute of Technology (Caltech) 110

Liczba punktów wymagana na uczelniach z egzaminu IELTS

Poniżej zebrana została minimalna liczba punktów z egzaminu IELTS wymagana na najlepszych uczelniach w Wielkiej Brytanii:

Uczelnia Minimalna liczba punktów
Cambridge University 7,0
Oxford University 7,0
London School of Economics 7,0
University of Warwick 6,5
Imperial College London 6,5-7,0
University College London 6,5
King’s College London 6,5
University of Bath 6,5-7,0
University of Arts London 6,5-7,0

Ceny

Cena TOEFLwynosi 205 USD. Płatności za test dokonuje się podczas rejestracji online za pośrednictwem popularnych systemów do płatności (karta kredytowa lub przelew online). Koszt testu jest przeliczany według kursu danego banku.

Cena IELTS to około 770 zł i podobnie jak TOEFL można go opłacić online.

Gdzie i kiedy zdawać?

Do egzaminu TOEFL w Polsce można przystąpić w centrach egzaminacyjnych. Są one w 11 miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy, Zabrzu, Lublinie, i Rzeszowie. Kompletna lista terminów i miejsc zdawania jest dostępna na stronie ETS.

Do testu IELTS można przystąpić w centrach egzaminacyjnych znajdujących się w 8 miastach na terenie Polski: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie i Lublinie. Pełna lista miejsc zdawania i terminów dostępna jest na stronie British Council.

Jak się przygotować do egzaminu TOEFL i IELTS

Jest dużo materiałów, z których można się przygotowywać do egzaminów TOEFL i IELTS. Sprawdzone, bezpłatne materiały znajdują się na stronach internetowych ETS Global i British Council.

muzeum w wielkiej brytanii