Czesne dla studentów zagranicznych dotyczy wszystkich studentów zagranicznych, którzy nie pochodzą z Wielkiej Brytanii, UE lub EOG. Dla nich koszty czesnego są wyższe, czasem dwa lub trzy razy wyższe. Ta grupa studentów nie może ubiegać się o kredyty studenckie i musi znaleźć inne sposoby opłacenia edukacji (np. stypendia, pożyczki bankowe, wsparcie rodziny). Ale jest pewien haczyk: ze względu na Brexit rok 2020 jest ostatnim rokiem, w którym studenci z UE / EOG będą płacić takie same czesne, jak obywatele Wielkiej Brytanii. Od 1 sierpnia 2021 r. Będą w tej samej kategorii, co obecni studenci zagraniczni, co oznacza wyższe czesne i brak kredytów studenckich.

Opłaty za dyscypliny takie jak medycyna, biznes, inżynieria lub informatyka mogą być znacznie wyższe w porównaniu z opłatami za takie dyscypliny, jak edukacja, dziennikarstwo czy nauki humanistyczne. Zazwyczaj roczne czesne nie różni się zbytnio między programami licencjackimi i podyplomowymi w Anglii.

Oto lista średnich opłat za naukę na najlepszych brytyjskich uniwersytetach:

  • University of Oxford – £ 25 740 – £ 36 065 / rok
  • University of Cambridge – £ 21 168 – £ 55 272 / rok
  • Imperial College London – ok. £ 18 100 / rok
  • University College London – £ 23 300 – £ 31 200 / rok
  • London School of Economics and Political Science – £ 14 000 – £ 18 000 / rok
 

Czym jest dobre przygotowanie na studia zagraniczne? Najlepiej to zrobić mówiąc czym ono nie jest. Mianowicie nie sprowadza się ono tylko do zdobycia dobrych ocen szkolnych ani nie wystarczy tylko zdanie egzaminów wstępnych, oraz nie polega tylko na rozwoju pozaszkolnym, gdyż dobre przygotowanie na studia jest tym wszystkim dziejącym się na raz.

Koszty utrzymania studentów w Wielkiej Brytanii

Obecne wymagania dotyczące wizy studenckiej w Wielkiej Brytanii stanowią, że musisz mieć co najmniej 1015 £ na koncie bankowym na każdy miesiąc, w którym planujesz przebywać w Wielkiej Brytanii poza Londynem. To daje nam 12 180 £ rocznie. Jeśli chcesz studiować w Londynie, będziesz musiał zainwestować więcej – co najmniej 1265 £ miesięcznie, czyli równowartość 15 180 £ rocznie.

Po rozpoczęciu nauki możesz obniżyć koszty życia w Wielkiej Brytanii, korzystając ze zniżek studenckich – na przykład studenci w Londynie mogą otrzymać kartę 18+ Student Oyster, która daje 30% zniżki na karty podróżne i bilety okresowe komunikacji miejskiej, a studenci w całym kraju mogą ubiegać się o kartę NUS Extra za niewielką opłatą.

Sposobem obniżenia kosztów utrzymania w Wielkiej Brytanii będzie wybór innych destynacji niż Londyn. Według Natwest Student Living Index 2017, walijska stolica Cardiff jest najbardziej przystępnym cenowo miastem dla studentów w Wielkiej Brytanii, a w pierwszej trójce plasują się Aberdeen w Szkocji i Durham w północno-wschodniej Anglii.

Nocleg – większość studentów na pierwszym roku mieszka w akademikach, a następnie przenosi się do wynajmowanych kwater prywatnych w kolejnych latach. Wiele uniwersytetów oferuje zarówno akademiki z wyżywieniem we własnym zakresie, jak i z wyżywieniem we własnym zakresie, w przypadku których wyżywienie jest wliczone w cenę czynszu.

Największa różnica w kosztach utrzymania w Londynie w porównaniu z resztą Wielkiej Brytanii dotyczy czynszu, przy czym University College London (UCL) szacuje koszty zakwaterowania na 8073 £ na rok akademicki (dziewięć miesięcy / 39 tygodni). Jednak możesz znaleźć tańsze zakwaterowanie w akademikach lub mieszkanie.

Wyniki badania Save the Student’s National Student Accommodation Survey 2017 wykazały, że studenci wydają średnio 125 £ tygodniowo na czynsz w Wielkiej Brytanii – z ogromnym zróżnicowaniem regionalnym: studenci w Irlandii Północnej wydali tylko 91 £ tygodniowo, co stanowi dokładnie połowę kwoty wydanej przez mieszkańców Londynu (182 £). O ile rachunki nie są uwzględnione, prawdopodobnie wydasz kolejne 70 £ miesięcznie na rachunki za media i internet.

Inne koszty życia w Wielkiej Brytanii

Cotygodniowy sklep spożywczy będzie prawdopodobnie kosztował około 30 £, a posiłek w pubie lub restauracji może kosztować około 12 £. W zależności od kursu prawdopodobnie wydasz co najmniej 30 £ miesięcznie na książki i inne materiały szkoleniowe. Twój rachunek za telefon komórkowy prawdopodobnie wyniesie co najmniej 15 £ miesięcznie. Członkostwo w siłowni kosztuje około 32 £ miesięcznie, ale możesz uzyskać zniżkę studencką. Typowy wieczór poza Londynem kosztuje łącznie około 30 £. Jeśli chodzi o rozrywkę, jeśli chcesz oglądać telewizję w swoim pokoju, potrzebujesz abonamentu telewizyjnego – to 147 £ rocznie. Bilet do kina kosztuje około 10 £. W zależności od nawyków związanych z wydatkami miesięcznie możesz wydawać 35-55 £ lub więcej na odzież.