Jaki program trzeba opanować, żeby zdać maturę międzynarodową IB?

Matura międzynarodowa IB obejmuje dwuletni program, który należy zdać poprzez wybór sześciu przedmiotów z takich grup, jak: studies in language and literature, language acquisition, individuals and societes, sciences, mathematics oraz the arts. Co istotne, trzy z wybranych przedmiotów należy zdać na poziomie HL – Higher Level, czyli rozszerzonym, a pozostałe na SL – Standard level, co oznacza poziom podstawowy. Warto wiedzieć, że program International Baccalaureate Diploma Programme, w skrócie IB DP zawiera też dodatkowe części, takie jak TOK – Theory of Knowledge, CAS – Creativity, Action, Service oraz Extended Essay, będący wypracowaniem, napisanym w języku angielskim na wybrany temat.

Matura polska czy międzynarodowa – którą wybrać?

IB DP jest programem akceptowanym przez wiele prestiżowych uczelni, praktycznie na całym świecie. Opanowanie umiejętności do zdania Theory of Knowledge (TOK), napisania wartościowego Extended Essay czy zaliczenia odpowiednich przedmiotów na wspomnianych wcześniej poziomach SL (Standard level) czy HL (Higher Level ) wymagają jednak odpowiedniego przygotowania pod okiem specjalistów. Matura polska jest również honorowana na uczelniach zagranicznych, najczęściej wraz z certyfikatem językowym TOEFL. Wymogi rekrutacyjne w każdym kraju różnią się nieco od siebie, warto więc sprawdzić, jakie obowiązują w konkretnej uczelni.

 

Czym jest dobre przygotowanie na studia zagraniczne? Najlepiej to zrobić mówiąc czym ono nie jest. Mianowicie nie sprowadza się ono tylko do zdobycia dobrych ocen szkolnych ani nie wystarczy tylko zdanie egzaminów wstępnych, oraz nie polega tylko na rozwoju pozaszkolnym, gdyż dobre przygotowanie na studia jest tym wszystkim dziejącym się na raz.