Zapisz się

Ile trwają studia licencjackie w Kanadzie, a ile studia magisterskie? Kiedy rozpoczyna się proces aplikacyjny w Kanadzie? Jakie są najlepsze uczelnie w Kanadzie?

Studia w Kanadzie są dość specyficzne, ponieważ wiele zależy od tego, jaki region kraju wybierzemy. Zmienną może być sposób rekrutacji, organizacja studiów, sam język wykładanych przedmiotów oraz wysokość czesnego, jednak każdy z tych uniwersytetów zdecydowanie jest dobrym startem do międzynarodowej kariery.

kanadyjka na tle liścia klombu

W całym kraju, nauka na poziomie akademickim odbywa się w systemie bolońskim – trzypoziomowym i podobnie, jak w pozostałych krajach anglosaskich, studia pierwszego stopnia nazywa się undergraduate, a drugiego i trzeciego stopnia graduate:

  • Studia licencjackie (3 lub 4 lata)
  • Studia magisterskie (1 lub 2 lata)
  • Studia doktoranckie (zazwyczaj 4 lata)

Ciekawym faktem jest to, że uznawane są tam dyplomy uzyskane na polskich uczelniach, więc posiadając dyplom licencjata możemy aplikować na kanadyjskie studia magisterskie.

W większości uczelni w Kanadzie rok akademicki jest podzielony na dwa semestry: od września do grudnia – semestr jesienny (fall term), oraz od stycznia do kwietnia – semestr zimowy (winter term). Niektóre uczelnie oferują również dodatkowy czas nauki od maja do sierpnia, nazywając go semestrem letnim (summer session).

 

Czym jest dobre przygotowanie na studia zagraniczne? Najlepiej to zrobić mówiąc czym ono nie jest. Mianowicie nie sprowadza się ono tylko do zdobycia dobrych ocen szkolnych ani nie wystarczy tylko zdanie egzaminów wstępnych, oraz nie polega tylko na rozwoju pozaszkolnym, gdyż dobre przygotowanie na studia jest tym wszystkim dziejącym się na raz.

Proces aplikacyjny rozpoczyna się podobnie jak w USA czy Wielkiej Brytanii, czyli już na jesień w roku poprzedzającym rozpoczęcie studiów. Termin aplikacji na większość kierunków mija w styczniu, jednak warto zwrócić uwagę na kierunki takie jak prawo, medycyna czy stomatologia i ich terminy aplikacji, ponieważ często są one o wiele wcześniej niż pozostałe, już nawet w październiku czy w listopadzie. Terminy składania wniosków o stypendia też zazwyczaj są wcześniejsze niż pozostałe.

W systemie szkolnictwa wyższego w Kanadzie, oprócz uniwersytetów, funkcjonują również kolegia (colleges), które kształcą w zakresie zawodowym i najczęściej nie przyznają stopni naukowych. Kursy zawodowe oferowane przez te szkoły zazwyczaj trwają rok lub dwa lata, w zależności od docelowych kwalifikacji. W takim trybie nauki zaletą jest wyspecjalizowanie się w danym zawodzie i praktyczne poznanie tematu oraz niższe koszty w porównaniu do wysokości czesnego na uniwersytetach.

Trzy najlepsze uniwersytety w Kanadzie, według rankingu Szanghajskiego to:

  • University of Toronto
  • University of British Columbia
  • McGill University

The Swan School Blog: nowoczesna edukacja naszym okiem

Dbamy, by na naszym blogu — obok aktualności i kolejnych historii sukcesu absolwentów The Swan School — regularnie pojawiały się merytoryczne publikacje. Nasi dydaktycy chętnie dzielą się wiedzą, przemyśleniami i opiniami dotyczącymi rozmaitych aspektów nowoczesnej edukacji.

sprawdź nasz blog

Napisz do nas a my oddzwonimy do Ciebie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego produktów i usług oferowanych przez podmiot, wykonywanego przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących , zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2014 r. poz. 243 ze zm.)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa z siedzibą w Opolu (45-304), przy ul. Wiejskiej 163A/11 drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie w Formularzu adres e-mail informacji handlowych, dotyczących produktów i usług oferowanych przez EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa z siedzibą w Opolu (45-304), przy ul. Wiejskiej 163A/11, w celach marketingowych usług administratora, przez okres trwania zgody. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałam (-em) się z treścią regulaminu, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.