1. Irlandia – kraj słynnych pisarzy

Studia medyczne w Europie mogą być naprawdę fascynujące, nie tylko pod kątem samej nauki, ale również poznawania wyjątkowych miejsc. Jednym z takich krajów, w którym można poczuć niesamowitą aurę, chociażby dzięki temu, że tworzyli tu znani literaci jest między innymi Irlandia. Fascynujące krajobrazy, pełne jezior, wzgórz i klifów, charakterystyczna muzyka czy tradycyjne tańce to z pewnością inspirujące środowisko do rozwoju. W dodatku to właśnie tu mieszkali i pisali w pocie czoła swoje dzieła – Jonathan Swift, twórca m.in. Podróży Guliwera, Oscar Wilde autor popularnej książki Portret Doriana Graya, Samuel Beckett znany z powieści Malone umiera czy James Joyce, którego najsłynniejsze dzieło to Ulisses.

Osoby, które decydują się na studiowanie medycyny za granicą, wybierając Irlandię powinny przede wszystkim zapoznać się z wymaganiami formalnymi, jakie trzeba spełnić składając aplikację, a także poznać i zaplanować koszty pobytu.

I tak, wymogi formalne na studia medyczne w Irlandii to:

 • zdanie matury polskiej lub międzynarodowej IB (rankingi przyjęć prowadzone są na podstawie ocen);
 • zaliczenie testu HPAT, czyli Health Professions Admission na minimum 480 punktów;
 • certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego;
 • elektroniczne złożenie wniosku z dokumentami elektronicznie za pomocą Central Applications Office (CAO).
 

Czym jest dobre przygotowanie na studia zagraniczne? Najlepiej to zrobić mówiąc czym ono nie jest. Mianowicie nie sprowadza się ono tylko do zdobycia dobrych ocen szkolnych ani nie wystarczy tylko zdanie egzaminów wstępnych, oraz nie polega tylko na rozwoju pozaszkolnym, gdyż dobre przygotowanie na studia jest tym wszystkim dziejącym się na raz.

Jeśli chodzi o koszty studiów medycznych po angielsku w Irlandii, to trzeba dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 3 000 euro, która obejmuje jednocześnie opłaty za egzaminy, ponieważ rząd tego kraju dofinansowuje czesne uczelni publicznych studentów z Unii Europejskiej. Dodatkowo jest jeszcze opłata akademicka, która wynosi 254 euro. Można również ubiegać się o stypendium czy granty na przykład od Student University Support Ireland (SUSI), żeby otrzymać zniżki i dodatkowe środki finansowe.

Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie miesięcznych kosztów życia w Irlandii:

 • akademik– ok. 800€ Dublin, inne miasta, takie jak Cork, Galway, Maynooth, Limerick od 550€ do 650€;
 • wyżywienie – ok. 300€ Dublin, inne miasta od 200€ do 300€;
 • pozostałe wydatki - 400€ Dublin, inne miasta od 200€ do 400€.

Uczelnie, które oferują studia medyczne po angielsku to:

 • University College Dublin,
 • RCSI – Royal College of Surgeons in Ireland,
 • University College Cork,
 • Trinity College Dublin,
 • NUI Galway (National University of Ireland).

Reasumując, jak się okazuje ten atrakcyjny kraj, jakim niewątpliwie jest Irlandia oferuje jedne z najtańszych studiów medycznych za granicą. Z pewnością warto brać ten fakt pod uwagę planując dłuższy wyjazd w celach edukacyjnych.

2. Włochy – państwo wspaniałych zabytków

Doskonałą alternatywą na podjęcie studiów medycznych w Europie są również Włochy. Nie tylko ze względu na wysoki prestiż uczelni i nowoczesne podejście wobec przeprowadzanych zajęć, ale również z racji możliwości zwiedzania prawdziwych perełek światowej kultury, czyli zabytków. Oglądanie na żywo kultowych miejsc, takich jak na przykład Koloseum znajdującego się w Rzymie, Krzywej Wieży w Pizie czy twierdzy Castel dell'Ovo w Neapolu, z pewnością zmienia raz na zawsze i na lepsze.

Warto podkreślić, że studia medyczne po angielsku to nie tylko przyjemności, ale i ogromne wyzwanie, któremu jednak opłaca się sprostać. Nagrodą za ten kilkuletni wysiłek jest przecież możliwość wspaniałej pracy z wyborem kraju zatrudnienia praktycznie na całym świecie.

Przejdźmy zatem do konkretów, czyli do informacji o tym, jak wygląda medycyna za granicą – we Włoszech w kosztach.

Otóż, średnie czesne studiów medycznych po angielsku w tym kraju utrzymują się na poziomie 1 200 euro za rok w przypadku uczelni państwowych publicznych. Dla porównania - za studia medycyny za granicą na prywatnej uczelni trzeba zapłacić około 20 tysięcy euro. Jeśli chodzi o koszty życia to szacują się one na poziomie około 600 euro miesięcznie, włączając zakwaterowanie w akademiku.

Po podjęciu decyzji o studiowaniu medycyny za granicą, w przypadku Włoch konieczne jest spełnienie kilku niezbędnych warunków formalnych, takich jak:

 • dyplom ukończenia liceum lub jego odpowiednika (minimum 12 lat edukacji),
 • egzamin International Medical Admissions Test (IMAT),
 • znajomość języka angielskiego, co najmniej na poziomie B2.

Ponadto, studenci zobowiązani są do osiągnięcia poziomu B1 języka włoskiego, a zajęcia przygotowujące prowadzone są na pierwszym roku studiów.

Włoskie uniwersytety, które oferują medycynę po angielsku to:
University of Pavia – Pavia Harvey, University of Milan – IMS Milan, Sapienza University of Rome, University of Rome Tor Vergata, University of Naples Federico II, Napoli SUN/ Campania LV, University of Bari, University of Turin, University of Bologna, University of Milan – Bicocca, University of Messina, University of Siena, University of Padua, Vita-Salute San Raffaele University oraz University of Pisa.

3. Wielka Brytania – królestwo wielonarodowe

Kolejnym krajem, w którym warto podjąć studia medyczne w Europie jest Wielka Brytania. Jest to bowiem największe państwo wyspiarskie tego kontynentu, co przekłada się chociażby na możliwość poznania wielu nowych ekspertów o różnorodnym pochodzeniu. Co ciekawe, można tu również obejrzeć aż 31 miejsc światowego dziedzictwa UNESCO, a są wśród nich m.in. Twierdza Tower w Londynie, Rezerwat dzikiego ptactwa na wyspie Gough, Królewskie Ogrody Botaniczne Kew, Obserwatorium Jodrell Bank, Serce neolitycznych Orkad, Zespół Jaskiń Gorhama czy Morskie Greenwich.

I choć po wyjściu z Unii Europejskiej zmieniły się warunki finansowe studiowania na Wyspach, z pewnością istnieją możliwości na rozpoczęcie i kontynuację nauki dla obcokrajowców.

Jeśli chodzi wysokość czesnego to obejmuje przedział od 9 do nawet 55 tysięcy funtów rocznie, w zależności od prestiżu i miejsca rankingowego uczelni. Natomiast koszty życia mieszczą się średnio w kwocie od 300 do 800 funtów miesięcznie.
 

Wymagania formalne, jakie trzeba spełnić przed podjęciem studiów medycznych po angielsku w Wielkiej Brytanii to:

 • wysoka średnia ocen z matury,
 • Personal Statement,
 • referencje,
 • egzaminy UKCAT, BMAT lub GAMSAT,
 • doświadczenie zawodowe - praca, wolontariat, staże.

Po pozytywnym rozpatrzeniu dokumentów na studia medyczne po angielsku kandydata czeka również rozmowa kwalifikacyjna.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie są to najtańsze studia medyczne za granicą, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu studenckiego, ponieważ często jest to jedyna szansa na spełnienie swoich marzeń.

W Wielkiej Brytanii można podjąć studia medyczne po angielsku w ponad 30 uczelniach, oto kilka z nich: The University of Buckingham, Plymouth University, Liverpool University, Hull York Medical School, Birmingham University oraz Sunderland University.

studentka a za nią budynek uniwersytetu