Beata w tym roku zakończyła pierwszy rok nauki na Stanford Univeristy. Absolwentka The Swan School zamieszkała wraz z trzema innymi studentkami. Dziewczyny miały do swojej dyspozycji jeden duży pokój do nauki oraz dwa mniejsze, pełniące role sypialni. Beata wspomina, że: „luksusów nie ma, ale jest bardzo komfortowo”. Zaś porównując zakwaterowanie do polskich akademików, wręcz fantastycznie. W budynku dla nowych studentów znajduje się biblioteka, ogólnie dostępna kuchnia oraz wspólne pokoje dzienne, gdzie można spotkać się w większej grupie.

Maciek ukończył studia undergraduate na Stanford University. Absolwent uczelni ma zatem większe doświadczenie w losowaniu pokoi. Maciek zdradził nam, że na drugim roku udało mu się wylosować pojedynczy pokój. Trzeci rok, to również dormitory house i pokój dwuosobowy. Na ostatnim, czwartym roku, szczęście uśmiechnęło się do Maćka, ponieważ trafił do domu studenckiego. Cechują się one wyższym standardem oraz możliwością mieszkania ze swoimi przyjaciółmi poznanymi podczas studiów. Pokoje są tutaj dużo większe, a przydzielonych do całego domu jest tylko 26 osób. Co ciekawe, dużym udogodnieniem dla lokatorów był kucharz zatrudniony tylko dla tego domu.

A co z kosztami? Za 10 tygodni (jeden trymestr) w zależności od zakwaterowania musimy zapłacić około 2800$. Wyżywanie to wydatek zbliżony do 2400$. Z perspektywy osoby mieszkającej w Polsce, koszty utrzymania mogą wydawać się nadzwyczaj wysokie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że w kampusie mamy wszystko na wyciągniecie ręki, podana kwota staje się mało wygórowana jak na warunki życia w Stanach Zjednoczonych.

Szalone życie studenckie to mit. Zarówno Beata jak i Maciek zgodnie twierdzą, że nauka i zajęcia dodatkowe wymagały od nich dużego poświęcenia. Czasu wolnego było bardzo mało. W większości pożytkowali go na spotkania z przyjaciółmi.

 

Czym jest dobre przygotowanie na studia zagraniczne? Najlepiej to zrobić mówiąc czym ono nie jest. Mianowicie nie sprowadza się ono tylko do zdobycia dobrych ocen szkolnych ani nie wystarczy tylko zdanie egzaminów wstępnych, oraz nie polega tylko na rozwoju pozaszkolnym, gdyż dobre przygotowanie na studia jest tym wszystkim dziejącym się na raz.