Zapisz się

1 System i organizacja studiów na IE w Hiszpanii

IE University to niewielka prywatna uczelnia z siedzibą w Segowii, na północny zachód od Madrytu. To jeden z najbardziej międzynarodowych uniwersytetów na świecie – aż 90% uczniów stanowią kandydaci z zagranicy. Nic dziwnego, studia na IE prowadzone są tylko w języku angielskim. Uczelnia oferuje studia na poziomie undergraduate, jednak istnieje również możliwość kontynuacji nauki na poziomie masters i postgraduate na IE Business School w Madrycie. W IE University można studiować kierunki z zakresu: biznesu, ekonomii i finansów, technologii, analizy danych, designu i architektury, a także prawa i stosunków międzynarodowych.

IE University daje możliwość studiowania dwóch kierunków jednocześnie, łącząc np. prawo czy analizę danych z biznesem lub PPLE (Philosophy, Politics, Law, Economy) i stosunki międzynarodowe. Pojedyncze studia na IE trwają 4 lata, natomiast podwójne – 5 lat. Bez względu na wybrany kierunek, studenci muszą zaliczyć także podstawy biznesu, nawet jeśli studiują prawo czy architekturę.

zdjęcie z barcelony

Uczelnia

IE ma dwa główne kampusy – w Segowii i w Madrycie. W zależności od kierunku uczniowie mogą studiować w Madrycie lub w obu miastach (rok lub dwa lata w Segowii, a następnie w Madrycie). Kampus w Segowii mieści się w budynku wpisanym na listę UNESCO, ten w Madrycie z kolei to jeden z najnowocześniejszych budynków uniwersyteckich na świecie. Nie ma co obawiać się braku znajomości języka hiszpańskiego przed podjęciem studiów na IE. Większość międzynarodowych studentów zaczyna naukę bez tej umiejętności. Przez pierwsze dwa lata studenci uczestniczą w zajęciach z hiszpańskiego, co pomaga nauczyć się podstaw. Jednak anglojęzyczne środowisko nie motywuje do szybkiej nauki.

Organizacja roku akademickiego

Zajęcia trwają od września do końca maja, jednak dla uczniów od trzeciego roku wzwyż rok kończy się już na przełomie kwietnia i maja, by umożliwić im udział w stażu podczas przerwy. Te na IE odbywają się podczas wakacji i świąt (w tym: przerwa bożonarodzeniowa, Wielkanoc, wakacje).
Każdy rok akademicki dzieli się na dwa semestry. Szczegółowy plan zależy od przedmiotu, jednak większość z nich zawiera cztery główne elementy podczas semestru:

 • midterm exam
 • final exam
 • final group project
 • continuous evaluation (quizy, prace domowe, projekty indywidualne).
 

Oceny końcowe wystawiane są na podstawie wyżej wymienionych elementów semestru.

Praktyki

Ważnym elementem studiów na IE jest wymiana studencka. Mimo że studia trwają nawet do 5 lat, wszyscy studenci muszą obowiązkowo wyjechać na wymianę międzynarodową na semestr lub dwa (w zależności od kierunku). Uczelnia współpracuje z setkami uniwersytetów na całym świecie, a koszty wymiany zawierają się w czesnym IE. Ewentualną opcją zamiast wyjazdu jest staż lub electives na IE. Portal Talent & Careers pomaga studentom w aplikacji na staże, a także oferuje opcje praktyk letnich.

Na IE funkcjonują także tzw. Labs – są one kierowane głównie to uczniów pierwszego i drugiego roku studiów, którzy nie mają jeszcze wystarczającego doświadczenia, aby aplikować na staże. Labs to kilkumiesięczne projekty dla firm pod przewodnictwem profesorów z IE i zakończone są miesięcznym intensywnym kursem podczas wakacji. IE oferuje trzynaście różnych Labs w zależności od zainteresowań, np. Policy Lab (prawo), Communication Lab (marketing) czy Strategy Lab (consulting). Projekty są realizowane dla prawdziwych firm takich jak Twitter, Heineken czy UNICEF, co pozwala często na pierwszy kontakt z prawdziwym biznesem.

2 Wymogi aplikacyjne

Proces aplikacji na IE University jest dość skomplikowany i dzieli się na wiele etapów. Na uczelnię można aplikować przez cały rok, jednak najlepiej jest wysłać formularz we wrześniu bądź październiku, aby zwiększyć swoją szansę na otrzymanie stypendium. Wszystkie etapy rekrutacji odbywają online. Przy aplikacji należy wybrać trzy kierunki i uszeregować je według preferencji.

 

Czym jest dobre przygotowanie na studia zagraniczne? Najlepiej to zrobić mówiąc czym ono nie jest. Mianowicie nie sprowadza się ono tylko do zdobycia dobrych ocen szkolnych ani nie wystarczy tylko zdanie egzaminów wstępnych, oraz nie polega tylko na rozwoju pozaszkolnym, gdyż dobre przygotowanie na studia jest tym wszystkim dziejącym się na raz.

Etapy rekrutacji na IE:

 1. CV lub Portfolio (na kierunki Design i Architecture).
 2. Opis i lista przebytych stażów, wolontariatów i innych osiągnięć.
 3. Referencje od nauczyciela.
 4. „Express Yourself” - video/prezentacja/esej na jeden z trzech podanych tematów.
 5. Wyniki SAT/ACT/LNAT lub egzamin wstępny (dla osób piszących np. polską maturę czy IB).
 6. Test sprawdzający poziom języka angielskiego (TOEFL/IELTS/Cambridge/Duolingo/IB English).
 7. „Kira Assessment” – rozmowa rekrutacyjna ze sztuczną inteligencją. Zawiera zarówno pytania, na które trzeba odpowiedzieć ustnie, jak i pisemne.
 8. Realna rozmowa rekrutacyjna.

Na tym kończy się aplikacja na uniwersytet. Dla osób zainteresowanych stypendium, po otrzymaniu decyzji można ubiegać się o finansowanie przez osobną aplikację. Zasady przyjęcia kandydatów z polską maturą lub egzaminami IB są bardziej elastyczne niż np. w UK. IE nie wyznacza konkretnej granicy punktów wymaganych z egzaminu, a jedynie wymaga wyników „podobnych do przewidywanych ocen”.

3 Egzaminy wstępne

Egzaminy wstępne mogą się różnić w zależności od kierunku, jednak ich struktura wygląda bardzo podobnie.

 1. Pierwszy etap egzaminu to test przeprowadzany online sprawdza umiejętności logicznego myślenia, pamięci czy rozumienia tekstu. Egzaminy nie są skoncentrowane na sprawdzeniu wiedzy, a bardziej skupiają się na sprawdzeniu potencjału kandydata. Większość pytań to różnego rodzaju gry, takie jak sudoku czy memory cards. Osoby, które pisały egzamin SAT, ACT lub LNAT są zwolnione z egzaminu na IE.
 2. Drugim etapem egzaminów jest „Kira Assesment” – jest to automatyczna rozmowa rekrutacyjna w języku angielskim, która zawiera zarówno pytania, na które trzeba odpowiedzieć słownie, jak i pisemnie. Rozmowa zaczyna się od typowego „opowiedz o sobie”, a kończy na pytaniach o poglądy na świat, opinie czy na sprawdzeniu kreatywnego myślenia. Kandydaci muszą zmierzyć się z pytaniami typu: „Jeśli mógłbyś używać tylko jednej aplikacji do końca życia, którą byś wybrał?” czy „Jak wytłumaczysz niewidomej osobie, jakiego koloru jest słońce?”.
 3. Ostatnim etapem egzaminu jest rozmowa z rekruterem przez Skype lub osobiście. Jest ona zwykle przeprowadzana w luźniejszej atmosferze, jednak warto przygotować się na pytania na temat ogólnej wiedzy (aby udowodnić, że wiemy, co się dzieje aktualnie dzieje na świecie) – mogą pojawić się pytania takie jak „Jakie wiadomości spoza Twojego kraju ostatnio zwróciły Twoją uwagę i dlaczego?” czy „Co Twoim zdaniem stanowi obecnie największy problem na świecie?”.

4 Koszty

Koszty nauki

Czesne za rok studiów na kierunku undergraduate to 22 tys. euro na pojedynczym kierunku i 25,9 tys. euro, gdy wybierzemy dwa kierunki studiów. To niewątpliwie jedna z najdroższych uczelni w Europie, jednak plusem jest to, że IE oferuje ogromną pulę stypendiów socjalnych czy naukowych. W rzeczywistości zdecydowana większość osób aplikująca o pomoc finansową dostaje stypendia w wysokości od 20% do 100% czesnego za studia, a czasem więcej, co nawet pozwala na pokrycie kosztów życia.

Kandydat po dostaniu się na IE może ubiegać się o trzy wybrane stypendia. IE oferuje szereg różnych kategorii i rodzajów stypendiów, dlatego uczniowie proszeni są o wybranie trzech z nich, które najlepiej opisują ich osiągnięcia – mogą one dotyczyć np. aktywności pozaszkolnych czy wyników egzaminów IB. Z trzech wybranych stypendiów, przyznawane jest to najkorzystniejsze dla studenta.

Koszty życia

Koszty życia w Segowii są zdecydowanie niższe niż w Madrycie. Ceny produktów spożywczych są porównywalne do Polski, jednak życie nocne i restauracje są dużo droższe. Wejście do klubu w Madrycie kosztuje średnio 15 euro, natomiast na kolację trzeba przeznaczyć minimum 15-20 euro.

Niestety, znalezienie pracy w Madrycie czy tym bardziej w Segowii bez dobrej znajomości języka hiszpańskiego jest praktycznie niemożliwe. Nawet największe korporacje wymagają hiszpańskiego, przez co bardzo trudno starać się tam nawet o staż. Ponadto ci, którzy decydują się na studiowanie dwóch kierunków jednocześnie będą mieli wypełniony po brzegi plan dnia.

słoik z pieniędzmi i czapką studencką

5 Zakwaterowanie w Hiszpanii

Zarówno kampus w Segowii, jak i w Madrycie oferuje miejsca w akademikach. Szczególnie studenci pierwszego roku decydują się na tę opcję. Akademiki te przeznaczone są tylko dla studentów IE. W razie potrzeby IE pomaga w znalezieniu akademika w obu miastach.

Osoby poszukujące pokoju w mieszkaniu, mogą skorzystać z dedykowanej dla studentów platformy internetowej IE. Popularną platformą w poszukiwaniu mieszkań w Hiszpanii jest Idealista (która została zresztą stworzona przez absolwenta IE), a także grupy na Facebooku. Nowoczesny pokój w mieszkaniu w Segowii można znaleźć już za 350 euro miesięcznie, a w Madrycie ceny rozpoczynają się od około 550 euro.

W Segowii dość łatwo znaleźć mieszkanie. Wolne miejsca są dostępne nawet kilka tygodni przed rozpoczęciem roku akademickiego. Co ciekawe, w Madrycie poszukiwania mieszkania można zacząć maksymalnie miesiąc przed planowaną przeprowadzką, ponieważ zwykle nie ma możliwości zarezerwowania mieszkania z wyprzedzeniem. Ponadto większość umów jest podpisywana na 12 miesięcy, a zerwanie ich wcześniej łączy się z karą.

6 Najbardziej selektywne kierunki na IE w Hiszpanii

To, co wyróżnia IE University na tle innych uniwersytetów to możliwość studiowania dwóch kierunków jednocześnie, co jest stałym elementem ich oferty. Jest to świetna opcja dla osób, które są zainteresowane więcej niż jednym obszarem, chcą się rozwijać bardziej holistycznie i nie są pewne, czym będą zajmować się w przyszłości.

Najbardziej selektywnymi kierunkami na IE są Architektura oraz Computer Sciece & Aritficial Intelligence. IE jest w czołówce uniwersytetów w Hiszpanii, jeśli chodzi o architekturę. Natomiast dla osób, które zdecydowanie nie boją się fizyki i matematyki uruchomiono dwa lata temu kierunek Computer Sciece & Aritficial Intelligence.

uśmiechnięta studentka z teczką

7 Dlaczego warto studiować na IE?

Studia IE University docenią osoby, które szukają studiów związanych z biznesem, w czasie których zdobędą praktyczne umiejętności. Wykładowcami na IE University są często osoby doświadczone w pracy w międzynarodowych korporacjach czy mające własne firmy. Dzięki temu studenci mają zajęcia z praktykami i zdobywają mnóstwo umiejętności niezbędnych na zmieniającym się dynamicznie rynku pracy.

Zdecydowanym plusem jest możliwość nauki w dwóch miastach: Segowii i Madrycie. W związku z tym, że większość studentów stanowią uczniowie międzynarodowi, studia na IE to niesamowita szansa na naukę w wielokulturowym otoczeniu.

Wymiana studencka wpisana w program studiów na IE jest także dużym wyróżnikiem tej uczelni. Dzięki szerokiej ofercie placówek partnerskich można także studiować na uniwersytetach z całego świata.

Oferta przygotowania w The Swan School:

Wsparcie szkoły w przygotowaniu do anglojęzycznych studiów w Hiszpanii obejmuje:

 1. Wybór odpowiednich kierunków i selekcję dopasowanych uniwersytetów.
 2. Przygotowanie do egzaminu językowego IELTS, TOEFL lub innego.
 3. Przygotowanie do matury amerykańskiej SAT jako egzaminu wstępnego na wybrane uczelnie.
 4. Przeanalizowanie dotychczasowych działalności ponadprogramowych ucznia i zaplanowanie oraz zorganizowanie kolejnych.
 5. Wsparcie w pisaniu przekonywujących esejów oraz edycję listów rekomendacyjnych, a także przygotowanie do ewentualnych interviews.
 6. Stworzenie i skompletowanie wszelkich dokumentów aplikacyjnych oraz wypełnienie z uczniem systemu aplikacyjnego.
 7. Doradztwo nt. finansowania uczelni, potencjalnych stypendiów oraz organizacji zakwaterowania.

The Swan School Blog: nowoczesna edukacja naszym okiem

Dbamy, by na naszym blogu — obok aktualności i kolejnych historii sukcesu absolwentów The Swan School — regularnie pojawiały się merytoryczne publikacje. Nasi dydaktycy chętnie dzielą się wiedzą, przemyśleniami i opiniami dotyczącymi rozmaitych aspektów nowoczesnej edukacji.

sprawdź nasz blog

Napisz do nas a my oddzwonimy do Ciebie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego produktów i usług oferowanych przez podmiot, wykonywanego przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących , zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2014 r. poz. 243 ze zm.)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa z siedzibą w Opolu (45-304), przy ul. Wiejskiej 163A/11 drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie w Formularzu adres e-mail informacji handlowych, dotyczących produktów i usług oferowanych przez EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa z siedzibą w Opolu (45-304), przy ul. Wiejskiej 163A/11, w celach marketingowych usług administratora, przez okres trwania zgody. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałam (-em) się z treścią regulaminu, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.