Polityka stypendialna uniwersytetów amerykańskich różni się wobec amerykańskich obywateli i studentów zagranicznych w zależności czy jest to uczelnia prywatna czy publiczna. Rodzaje stypendiów są następujące:
- Need-based – Część uniwersytetów, aby podjąć finalną decyzję o przyjęciu ucznia, poprosi o informację na temat jego możliwości finansowych. W takiej sytuacji Kandydat poświadcza, ile pieniędzy potrzebuję, aby rozpocząć studia.
- Need-blind – Najbardziej komfortową dla studenta polityką jest need-blind. Oznacza to, że najbogatsze uczelnie, oceniając aplikację kandydata, kierują się wyłącznie jej wartością merytoryczną, a dla najlepszych czeka stypendium nieuzależnione od dochodów rodziny. Taka polityka dotyczy uniwersytetów, które wiedzą, że są w stanie zapłacić za studia wszystkim swoim studentom, gdyby zaszła taka potrzeba. Występuje to w przypadku najbogatszych uczelni, które mogą sfinansować potrzebę wszystkich studentów, których by przyjęli.
- Merit-based scholarships – To nagrody finansowe przyznawane wybranym aplikantom, którzy zostali przyjęci na uniwersytet i wcześniej wykazali chęć uzyskania takiej pomocy. Stypendia merit-based, tak jak need-based są bezzwrotne, natomiast aby je otrzymać, najpierw należy zostać przyjętym na uniwersytet i trzeba wcześniej wykazać gotowość do samodzielnego pokrycia kosztów studiów. To znaczy, że stypendia merit-based są uznaniowe i każdy z zaakceptowanych uczniów musi być gotowy do samodzielnego pokrycia kosztów studiów na wypadek, gdyby takiego stypendium nie otrzymał.
Czym jest dobre przygotowanie na studia zagraniczne? Najlepiej to zrobić mówiąc czym ono nie jest. Mianowicie nie sprowadza się ono tylko do zdobycia dobrych ocen szkolnych ani nie wystarczy tylko zdanie egzaminów wstępnych, oraz nie polega tylko na rozwoju pozaszkolnym, gdyż dobre przygotowanie na studia jest tym wszystkim dziejącym się na raz.
Pod pojęciem stypendiów często występują również nazwa financial aid. Financial aid jest najszerszą kategorią, w skład której wchodzą:
- granty i stypendia,
- płatne staże i praktyki sponsorowane przez rząd (work-study programs),
- pożyczki studenckie.
Zazwyczaj uniwersytety publiczne przyznają dużo financial aid obywatelom własnego stanu, ale posiadają niewiele stypendiów dla obcokrajowców. W przypadku uczelni prywatnych, jak na przykład tych z Ivy League lub Liberal Arts Colleges (np. Amherst College), dysponują one wysokimi budżetami również dla międzynarodowych uczniów.
Sposób przyznawania stypendiów
W przypadku stypendium need-based uniwersytet poprosi kandydata o wskazanie potrzeby finansowej. Zazwyczaj uczelnie oczekują zeznania finansowego rodziców, takiego jak PIT. Ilość środków, jakich potrzebuje student oraz budżety stypendialne uniwersytetu wpływają na ostateczną decyzję o przyjęciu ucznia. Stypendia need-blind – w momencie przyjęcia kandydata na studia, uczelnia zapyta go o status finansowy. Jeśli rodzina ucznia nie wykaże więcej niż ok. 60 tysięcy dolarów dochodu rocznie na gospodarstwo domowe, umorzy całość czesnego, a także koszty życia. W przypadku, gdy ta kwota jest przekroczona, uczelnia wyliczy brakującą część do pokrycia studiów, którą uczeń musi dopłacić. Stypendium przyznane na pierwszym roku jest odnawialne na kolejne lata. Jeśli sytuacja rodziny lub jej stan finansowy zmieni się w trakcie czterech lat studiów, uniwersytet rozpatruje takie przypadki indywidualnie.
Jakie budżety są przeznaczone na stypendia?
Sumy przeznaczane na pomoc finansową na uczelniach Ivy League są często dużo większe niż na uczelniach poza Ligą Bluszczową — wyznaczają one górną granicę oferowanych stypendiów w kraju. Średnie przyznane stypendium na uczelniach z Ivy League zarówno dla obywateli jak i studentów międzynarodowych znajduje się w przedziale 44-56 tysięcy dolarów rocznie. Studenci, którzy nie są obywatelami Stanów Zjednoczonych dostają średnio takie same stypendia, a czasem nawet większe.