Studia za granicą – fakty i mity

Na temat studiów za granicą istnieją różne, często sprzeczne ze sobą poglądy. Najczęściej błędne opinie są powielane przez tych, którzy nie posiadają aktualnej wiedzy w tej dziedzinie i jednocześnie tworzą stereotypy.

Przykładem mitu jest powszechna opinia, że studia za granicą są przeznaczone tylko dla geniuszy. To nieprawda! Owszem, im lepsze wyniki w nauce, tym lepiej, ale każdy ma szansę na podjęcie studiów za granicą. Trzeba jednak zadbać o rzetelne przygotowanie, na przykład ze specjalistami z The Swan School i można z powodzeniem aplikować na wybraną uczelnię zagraniczną.

Kolejnym popularnym mitem jest pogląd, że studia za granicą są tylko dla dzieci bogatych rodziców. Fakty temu zaprzeczają, ponieważ praktycznie zawsze można ubiegać się o dofinansowanie studiów i pobytu za granicą. W związku z tym, posiadanie majętnych opiekunów, którzy mogliby zasponsorować studia za granicą nie jest jedyną alternatywą na uczenie się w innym kraju.

Strategia przygotowania do studiów za granicą w praktyce

W zależności od tego, w jakim wieku jest kandydat na studia i ile czasu pozostało do matury, należy przygotować adekwatną strategię działania. Jeśli jesteś rodzicem i chcesz wspomóc swoje dziecko w kwestii podjęcia studiów za granicą – warto rozpocząć od przygotowania do matury międzynarodowej (IB). Nasi nauczyciele z The Swan School z racji doświadczenia i posiadania aktualnych informacji, rzetelnie i z zaangażowaniem przeprowadzą cię przez ten proces.

W dalszej kolejności dobrze jest wybrać kierunek studiów i uczelnię, które będą najbardziej odpowiednie. Każde państwo i szkoła wyższa trochę inaczej realizuje proces rekrutacji, dlatego dobrze jest zorientować się wcześniej, jaki rodzaj dokumentów i kompetencji będzie potrzebny. W przypadku anglojęzycznych studiów za granicą, na pewno warto zadbać o zdobycie biegłych umiejętności językowych i zapisanie się na specjalistyczne kursy angielskiego.

Przygotowanie do studiów za granicą

Po wybraniu kraju, wskazane jest sprawdzić na stronie internetowej wybranej uczelni, jakie są wymogi formalne złożenia aplikacji na dany kierunek studiów. To znacznie ułatwia stworzenie dalszego, szczegółowego planu przygotowania do studiów za granicą. Na tym etapie, dobrze jest też zorientować się na temat wysokości czesnego oraz istniejących programów pomocy finansowej danej uczelni.

 

Czym jest dobre przygotowanie na studia zagraniczne? Najlepiej to zrobić mówiąc czym ono nie jest. Mianowicie nie sprowadza się ono tylko do zdobycia dobrych ocen szkolnych ani nie wystarczy tylko zdanie egzaminów wstępnych, oraz nie polega tylko na rozwoju pozaszkolnym, gdyż dobre przygotowanie na studia jest tym wszystkim dziejącym się na raz.

Studia w USA

Uczniowie zainteresowani studiami w USA zobowiązani są do zdania egzaminów TOEFL i SAT/ACT lub GRE. Przed przystąpieniem do testów, należy się gruntownie przygotować, ponieważ to głównie ich wynik brany jest pod uwagę przy rekrutacji.

Równie istotnym elementem w aplikowaniu na studia w USA jest napisanie eseju aplikacyjnego, który niejednokrotnie decyduje o przyjęciu lub odrzuceniu kandydata. Ponadto, na studia w USA wymagane są listy referencyjne i rozmowa kwalifikacyjna, która dla obcokrajowców odbywa się przez telefon.

Studia w Wielkiej Brytanii

Jeśli jesteś rodzicem i chcesz wysłać swoje dziecko na studia w Wielkiej Brytanii, to dobrze jest najpierw pomyśleć o zdaniu przez ucznia brytyjskiej matury A-Level. W The Swan School od wielu lat prowadzimy zajęcia przygotowujące do A-Level, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb uczniów. Pozytywnie oceniony egzamin jest nie tylko szansą na poznanie przedmiotu i obszaru zainteresowań, ale również przyczynia się do zwiększenia szansy na podjęcie studiów za granicą.

Dla kandydatów na studia medyczne w Wielkiej Brytanii, wymagane są egzaminy: UKCAT (UK Clinical Aptitude Test) i BMAT (BioMedical Admissions Test). Na daną uczelnię trzeba zdać tylko jeden z tych testów.

Ważną częścią rekrutacji w UK jest również Personal Statement, czyli esej rekrutacyjny, w którym trzeba zaprezentować siebie. To niezwykle ważny element procesu aplikacyjnego, ponieważ sprawdza umiejętności autoprezentacji ucznia oraz jego kreatywność i perswazję.

Studia w Europie i innych krajach

Przyjemność płynąca z faktu podjęcia studiów za granicą jest niepodważalna. Jest to przecież doświadczenie zarówno intelektualne, jak i podróżnicze. W trakcie nauki można zdobyć masę ciekawych kontaktów międzynarodowych, które wpływają na dalsze życie.

Planując studia w Europie, warto wiedzieć, że system edukacji jest trójstopniowy i odpowiada polskim studiom licencjackim lub inżynierskim, magisterskim i podyplomowym. Poza tym, większość uczelni przyjmuje uczniów z polską maturą.

Interesują Cię studia za granicą? Skorzystaj z pomocy The Swan School przy aplikacji i przygotowaniach do egzaminów! Zadzwoń pod nr (22) 250 16 45 lub napisz maila pod adres: [email protected] już dziś!

Studenci w bibilotece czytający i pracujący na laptopach