Główne cele konkursu STEM
Głównym założeniem konkursu jest rozbudzenie w młodych osobach chęci rozwoju z nauk ścisłych, takich jak fizyka, matematyka i informatyka, poprzez samodzielną i twórczą pracę. Uczniowie są inspirowani do poszerzania swoich dotychczasowych wiadomości oraz uczą się rozwiązywać problemy techniczne za pomocą nowych technologii, co umożliwia im praktyczne wykorzystanie wiedzy. Jest to także krok w kierunku zainspirowania uczniów do poznawania i wykorzystywania nowinek technologicznych.
Etapy konkursu
ETAP szkolny
Obejmuje on rozwiązanie testu pod nadzorem Komisji w szkole. Arkusz składa się z 20-30 pytań z zakresu fizyki, informatyki oraz matematyki, a na jego rozwiązanie uczeń ma 45 minut.
ETAP międzyszkolny
Odbywa się na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej lub w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Uczniowie rozwiązują jedno zadanie teoretyczne i dwa praktyczne. Zadanie teoretyczne polega na zapisaniu algorytmu, a ćwiczenia praktyczne wykonują z wykorzystaniem języka programowania C++ lub Python oraz arkusza kalkulacyjnego.
ETAP praktyczny
Odbywa się na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Uczniowie zakwalifikowani do tego etapu otrzymują tytuł finalisty, a przed jego rozpoczęciem organizowane są warsztaty edukacyjne dla uczestników.
Nagrody w konkursie STEM Politechniki Warszawskiej
Uczestnicy trzeciej części konkursu otrzymują punkty za swoje zadania, a na ich podstawie tworzona jest lista rankingowa. Laureaci i finaliści mogą zostać przyjęci na Politechnikę Warszawską według następujących kryteriów:
- Finaliści mogą studiować na wszystkich kierunkach na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, poza Cyberbezpieczeństwem i Informatyką, oraz na Wydziale Elektrycznym, poza Informatyką Stosowaną.
- Laureaci mają możliwość nauki na wszystkich kierunkach studiów na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, Wydziale Elektrycznym, Wydziale Fizyki oraz Wydziale Inżynierii Materiałowej.
Dla kogo konkurs może być świetnym rozwiązaniem?
Konkurs jest dedykowany uczniom, których obszar zainteresowań związany jest z technologią, nauką, inżynierią lub przyrodą. Uczniowie ci powinni mieć poziom wiedzy rozszerzony z fizyki, matematyki oraz informatyki.
Warto zaznaczyć, że nauczyciele również mogą korzystać ze wsparcia organizatorów w formie szkoleń oraz konferencji, które umożliwiają wymianę doświadczeń i poznanie najnowszych badań.
Konkurs jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby podjąć studia związane z naukami ścisłymi, gdyż daje możliwość zdobycia indeksu na Politechnikę Warszawską.
Podsumowanie
Konkurs STEM jest projektem edukacyjnym Politechniki Warszawskiej i jednocześnie świetnym rozwiązaniem dla uczniów, którzy chcieliby związać swoją przyszłą edukację wyższą z informatyką, matematyką lub fizyką. Celem konkursu jest zainspirowanie uczniów do tworzenia nowych technologii oraz kreatywnych rozwiązań z wykorzystaniem najnowszych innowacji.
Wzięcie udziału w projekcie z pewnością rozbudzi w młodych ludziach ciekawość naukową oraz poszerzy ich dotychczasową wiedzę. STEM PW to także idealny projekt dla nauczycieli, którzy mają możliwość uczestniczenia w seminariach oraz spotkaniach, podczas których mogą wymieniać się doświadczeniami i przemyśleniami.