Kierunki na Bocconi University:

Bocconi oferuje nauczanie na następujących kierunkach:

 • Management
 • Data Science
 • Political Science
 • Finance
 • Economics
 • Maths for AI

Na kampusie znajduje się biblioteka, która posiada pokaźny zbiór materiałów, w postaci książek oraz zbiorów historycznych.

Opiekę nad zdobywaniem wiedzy przez uczniów, sprawują profesorowie oraz pracownicy naukowi. Ponadto Bocconi zapewnia swojemu personelowi szkolenia i webinary, dzięki którym mogą poszerzać swoje zdolności komunikacyjne i umiejętność pracy zespołowej.

Opłaty w Bocconi University:

Będąc studentem Bocconi University trzeba się liczyć z kosztami, nie tylko względem czesnego ale także mieszkania, czy wyżywienia. Kwoty jakie należy zapłacić:

 • Czesne roczne: około 16 500 euro w zależności od kierunku
 • Zakwaterowanie w akademiku wynosi około 800 euro miesięcznie, natomiast prywatny pokój to około 600-900 euro
 • Bilet miesięczny na komunikację miejską to około 20 euro
 • Wyżywienie wynosi około 300 euro
 • Opłata rekrutacyjna to około 100 euro

Warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie zdrowotne, jego przybliżona kwota to ponad 120 euro. Kwota ta może ulec zmianom, podobnie jak całe koszty utrzymania studenta.

Stypendia:

Istnieje możliwość uzyskania pomocy finansowej, która całkowicie zwalnia z opłacania czesnego dla studentów zagranicznych, którzy zapisali się na studia licencjackie i prawnicze - pierwszy rok. Należy złożyć odpowiedni wniosek a sama decyzja zostanie podjęta po jego rozpatrzeniu, jak i zapoznaniu się z sytuacją materialną i ekonomiczną kandydata i jego rodziny.

Na podobnej zasadzie funkcjonuje stypendium zwalniające z opłat w wysokości 80 i 60%.

Uniwersytet stawia na równość, także w kwestiach majątkowych, dając możliwość kontynuowania studiów osobom, które nie są w stanie płacić czesnego w całości. W tej sytuacji, Bocconi oferuje częściowe zwolnienie z opłat, ze zmiennym oprocentowaniem 20 lub 40%.

Ponadto jest możliwość uzyskania stypendium w ramach:

 • Nagrody kobiet - 100% zwolnienie z finansowania na kierunkach; ekonomia, zarządzanie i informatyka, międzynarodowa ekonomia i finanse, nauki matematyczne i komputerowe dla sztucznej inteligencji, nauki ekonomiczne i społeczne
 • Zwolnienie z czesnego dla studentów z niepełnosprawnością równą lub większą niż 66%
 • Częściowe zwolnienie w przypadku rodzeństwa zapisanego jednocześnie
 • Częściowe zwolnienie w przypadku dzieci pracowników Bocconi lub Egea
 • Programy wsparcia dla studentów-sportowców

Uczelnia przewiduje także udzielanie pożyczek swoim studentom.

Egzaminy niezbędne na studia Bocconi University:

Jednym z testów ważnych podczas procesu rekrutacji na Bocconi jest egzamin wstępny. Składa się on z 50 pytań, w tym z matematyki, logicznego myślenia, rozumienia tekstu pisanego i rozumowania liczbowego. Ponadto zamiast testu wstępnego, akceptowalny jest egzamin SAT lub ACT.

Dokumenty, które należy złożyć podczas aplikacji do uczelni w Mediolanie:

 • Transkrypt ocen - z ostatnich dwóch lat
 • List motywacyjny oraz CV
 • Certyfikat językowy

Życie studenckie w Bocconi University:

Kampus na Bocconi University jest nowoczesnym i świetnie rozwiniętym miejscem. Oferuje studentom dobrze wyposażone akademiki, obiekty sportowe oraz miejsca do wypoczynku.

Uczniowie mają możliwość zapisać się do stowarzyszeń studenckich, obecnie działa ich ponad sto, np. “Studencki Klub Tenisa Stołowego Bocconi”, “Towarzystwo gier i rozrywki”, “Stowarzyszenie Studenckie do spraw Żywności Bocconi”. Ponadto można zapisać się do klubów, których głównym założeniem jest działalność artystyczna; “Bocconi Studenci Jazzu i Klasyki”, “Klub Studencki Inteligentnego Filmu”, itp.

Przez cały rok odbywają się koncerty, musicale, konferencje.

Na uczelni bardzo ważnym aspektem jest działalność społeczna. Bocconi zachęca swoich studentów m.in. do wolontariatu.

Jedną z ciekawszych części całego kampusu, jest rozbudowane centrum sportowe, dzięki któremu aktywność fizyczna jest na bardzo wysokim poziomie. Do najpopularniejszych dyscyplin należą: siatkówka, piłka nożna, koszykówka, tenis oraz hokej.

Podsumowanie:

Bocconi University jest jedną z najbardziej znanych i prestiżowych uczelni. Czesne są stosunkowo wysokie w porównaniu np. z Holandią, jednak studenci mogą liczyć na szeroką pomoc finansową, w postaci stypendium, bądź pożyczek.

Zachęcająco prezentuje się fakt, że kampus znajduje się w świetnej lokalizacji, dzięki czemu, uczniowie w wolnym czasie mogą cieszyć się urokami Mediolanu.

Warto także zwrócić uwagę na kluby sportowe i na to, jak ważna jest aktywność fizyczna oraz na organizacje uczniowskie, które zajmują się szeroko pojętymi sprawami społecznymi. Uczelnia zachęca swoich studentów także do wolontariatu, który jest bardzo ważnym aspektem i dowodem na to, jak ważne dla Bocconi jest pojęcie równości.