Zapisz się

1 System i organizacja studiów w Holandii

Główne ośrodki akademickie w Holandii znajdują się w największych miastach: w Amsterdamie, Rotterdamie, Hadze, Maastricht, Groningen i Enschede. Do najwyżej ocenianych uczelni na arenie międzynarodowej wg. Times Higher Education Ranking należą: University of Amsterdam (65. pozycja na świecie), Utrecht University (69), Leiden University (71), Delft University of Technology (75), University of Groningen (80). W sumie co roku holenderskie uczelnie oferują ponad 450 kierunków studiów licencjackich w języku angielskim.

Wybierając uczelnię w Holandii, warto zwrócić uwagę na jej rodzaj. System szkolnictwa wyższego dzieli się na: HBO, universities of applied sciences (inaczej hogeschool) oraz WO (uniwersytety badawcze). Jeśli nie jest się pewnym swojej przyszłej profesji, najlepiej wybrać HBO. WO to dobry wybór, gdy zależy nam na bardziej akademickim doświadczeniu z planem na dalszą karierę naukową.

wiatraki i tulipany

– HBO (higher professional education): studia trwają 4 lata i kończą się je z tytułem Ingenieur (ing.) / Baccalaureus (bc.) To dobry wybór, jeśli mamy sprecyzowane potrzeby, zajęcia są skoncentrowane na zdobycie wiedzy i praktyki w zawodzie, zajęcia odbywają się w mniejszych grupach.

– WO (university education): studia trwają 3 lata i kończą się uzyskaniem tytułu Bachelor of Arts (BA) / Bachelor of Science (BSc). To studia, które kładą nacisk na wiedzę teoretyczną i badania naukowe. Tutaj stawia się na mocne akademickie podejście i na naukowe spojrzenia na konkretne zagadnienia. Wykłady odbywają się w dużych grupach.

Oprócz wspomnianych wyżej rodzajów instytucji naukowych istnieje kolejny, rzadziej spotykany w polskim systemie edukacji – university colleges. Są one inspirowane amerykańskimi colleges i skupiają się głównie na kierunku Liberal Arts and Sciences. Studenci tych uczelni zazwyczaj mieszkają na kampusie, sami dobierają sobie program zajęć i aktywnie biorą udział w wykładach, które są najczęściej prowadzone w formie dyskusji. Studia na university college trwają 3 lata.

 

Organizacja roku akademickiego

Harmonogram roku akademickiego w Holandii nie jest ujednolicony. Można jednak zauważyć, że rok akademicki jest dłuższy niż ten na polskich uczelniach. W większości przypadków klasycznie dzieli się na 2 semestry. Pierwszy (zimowy) zaczyna się na początku września i trwa do stycznia, drugi (letni) od lutego do końca czerwca. Zazwyczaj w środku semestru po egzaminach studenci mają tygodniową przerwę. Jednak każda holenderska uczelnia ma także własny szczegółowy rozkład dni wolnych z uwzględnieniem świąt.

2 Wymogi aplikacyjne

Zarówno ilość etapów rekrutacyjnych, ich przebieg, jak i terminarz zależą od wytycznych danej uczelni, a czasem są inne nawet dla różnych kierunków w tym samym uniwersytecie. Niektóre pozwalają zacząć ten proces już jesienią roku poprzedzającego rok akademicki, w którym chcemy rozpocząć studia. Ostateczne terminy wysyłania wstępnych dokumentów wypadają zazwyczaj wiosną, najlepiej jednak z wyprzedzeniem sprawdzić te kwestie na stronie internetowej danej uczelni.

Jednak uczelnie w Holandii mają wspólny portal aplikacyjny – studielink.nl, co zdecydowanie ułatwia sam proces rekrutacji. W jednym miejscu wybieramy, na jakie kierunki chcemy aplikować i zazwyczaj tam wysyłamy potrzebne dokumenty. Warto wiedzieć, że rola tego portalu w procesie aplikacyjnym różni się w zależności od uczelni.

Same wymagania aplikacyjne wobec kandydatów potrafią bardzo się różnić w zależności od uczelni czy konkretnego kierunku. Najczęściej potrzebne jednak będą:

 • Przetłumaczone świadectwa maturalne oraz ukończenia liceum
 • Wykaz ocen z liceum
 • Dowód znajomości języka angielskiego (np. certyfikat TOEFL lub IELTS)
 • List rekomendacyjny
 • List motywacyjny
 • Kserokopia dowodu osobistego lub paszportu
 • Zdjęcia paszportowe
 

Czym jest dobre przygotowanie na studia zagraniczne? Najlepiej to zrobić mówiąc czym ono nie jest. Mianowicie nie sprowadza się ono tylko do zdobycia dobrych ocen szkolnych ani nie wystarczy tylko zdanie egzaminów wstępnych, oraz nie polega tylko na rozwoju pozaszkolnym, gdyż dobre przygotowanie na studia jest tym wszystkim dziejącym się na raz.

3 Egzaminy wstępne

Egzaminy wstępne obowiązują na wybranych uczelniach. W większości polska matura jest wystarczającym dokumentem, czasami jednak poziom wiedzy z matematyki jest dodatkowo sprawdzany. Na przykład na Liberal Arts and Science wymagany jest dodatkowy egzamin OMPT (Online Mathematics Placement Test) dla studentów bez międzynarodowej matury. Poziom tych testów jest zbliżony do polskich matur rozszerzonych, więc nasi maturzyści powinni sobie spokojnie z nimi poradzić.

Zwykle na kierunkach ścisłych bądź oznaczonych jako selektywne ( numerus fixus) możemy się spodziewać dodatkowej formy sprawdzenia naszej wiedzy, tj. testów i rozmów kwalifikacyjnych przykładem takiego kierunku jest psychologia, kiedy to kandydat otrzymuje materiały dotyczące kursu i zdaje z tego egzamin. Poziom tych testów jest zbliżony do polskich matur rozszerzonych, więc nasi maturzyści powinni sobie spokojnie z nimi poradzić.

4 Koszty

Koszty nauki

Standardowe czesne dla obywateli UE za rok akademicki wynosi ok. 2 tys. euro za stacjonarne studia I stopnia. Wysokość opłat może różnić się w zależności od uczelni, a nawet kierunku. Dla studentów pierwszego roku przewidziana jest zniżka 50%. Czesne można płacić w miesięcznych ratach.

Koszty życia

Myśląc o studiach w Holandii na pewno należy pamiętać, że koszty życia są tam zauważalnie wyższe niż w Polsce. W zależności od potrzeb i miejsca zamieszkania, wszystkie miesięczne wydatki studenta w Holandii mogą wynieść od 800 do 1300 euro.

Ceny pokojów na wynajem zaczynają się od 300 euro i dochodzą do 600 euro miesięcznie, kawalerki będą oczywiście adekwatnie droższe. Posiłek w taniej restauracji to koszt około 10-15 euro, małe piwo w barze kosztować będzie około 4 euro. Produkty spożywcze są około dwukrotnie droższe niż w Polsce. Jeżeli chodzi o transport, to używany rower można znaleźć już za 60 euro, ciekawą opcją może się okazać również wynajem roweru, miesięcznie będzie to koszt około 20 euro. Transport publiczny w Holandii jest stosunkowo drogi, w Amsterdamie godzinny bilet kosztuje 3 euro. Kolejnym wydatkiem są podręczniki akademickie, jednak często można kupić je w okazyjnej cenie od starszych studentów lub otrzymamy je na potrzeby zajęć w formie PDF.

Ubezpieczenie zdrowotne

Każda osoba legalnie mieszkająca w Holandii powinna posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Na szczęście dla studentów z UE podstawą do ubezpieczenia może być karta EKUZ, którą należy za darmo wyrobić jeszcze w Polsce. Jeżeli jednak podejmiemy pracę zarobkową w Holandii, będziemy musieli wykupić ubezpieczenie na miejscu, którego miesięczny koszt wynosi około 110 euro za najbardziej podstawowy pakiet.

Rząd Holandii co miesiąc zwraca tę kwotę, jeśli wykaże się, że zarobki nie przekraczają 22 tysięcy euro rocznie.

Stypendia

Studenci mogą również ubiegać się o różne formy wsparcia finansowego od holenderskiego rządu. W grę wchodzą: comiesięczna pożyczka, którą spłaca się na korzystnych warunkach po ukończeniu studiów, comiesięczny grant, którego nie trzeba spłacać, jeżeli w ciągu 10 lat ukończy się studia w Holandii. Możliwość otrzymania tego wsparcia zależy od wysokości zarobków na członka rodziny i jest przyznawany indywidualnie.

Praca

Ze względu na członkostwo Holandii w Unii Europejskiej uzyskanie ubezpieczenia czy rozpoczęcie pracy dorywczej są w zasadzie tak samo łatwe jak w Polsce. Do zawarcia umowy o pracę potrzebny będzie numer BSN, który pozwoli nam także otworzyć konto w holenderskim banku, ubezpieczyć się oraz załatwić jakiekolwiek formalności. Studenci zwykle pracują w kawiarniach, restauracjach czy jako dostawcy posiłków.

uśmiechający się student z książką

5 Zakwaterowanie w Holandii

Istnieje wiele rodzajów zakwaterowania dla studentów w Holandii. Niektóre uczelnie oferują swoim studentom miejsca w komfortowych akademikach prowadzonych przez prywatne firmy. W ofercie są zarówno mieszkania jednoosobowe, jak i takie dzielone z innymi studentami.

Inną możliwością jest wynajęcie pokoju lub mieszkania na własną rękę. Jednak takie poszukiwania należy zacząć z odpowiednim, najlepiej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Pomocne mogą się okazać portale takie jak kamernet.nl czy pararius.com lub dedykowane grupy na Facebooku. Nie decydujmy się na wynajem mieszkania, póki nie zobaczymy go na własne oczy, ponieważ nie brakuje fałszywych ogłoszeń.

Jeżeli trafimy na interesującą ofertę, warto zapytać, czy pod danym adresem na pewno będziemy mogli się zameldować. Jest to warunek konieczny, by móc otrzymać numer BSN.

6 Najbardziej selektywne kierunki w Holandii

W Holandii można studiować po angielsku na setkach kierunków. Najbardziej oblegane są te, na których można rozwijać się w kilku różnych dziedzinach jednocześnie: Philosophy, Politics and Economics (Utrecht University); PPLE - Politics, Psychology, Law and Economics (University of Amsterdam). Podobnie funkcjonuje kierunek Liberal Arts and Science (LAS), który znajdziemy na większości topowych uczelni w Holandii. Na ten kierunek na University of Amsterdam co roku dostaje się 300 osób, w tym tylko 4,3% wszystkich zagranicznych aplikujących. Na Politics, Psychology, Law and Economics dostaje się jedynie co piąty aplikujący.

7 Dlaczego warto studiować w Holandii?

Holenderskie uczelnie co roku zajmują wysokie pozycje w światowych rankingach, nic więc dziwnego, że chcą na nich studiować uczniowie z całego świata. Dodatkowymi walorami studiów w Holandii mogą być niskie zanieczyszczenie powietrza, dobrze zorganizowane, wolne od korków i pełne zieleni miasta i dobrze zaplanowana komunikacja, co wpływa na wysoką jakość życia. Ośrodki uniwersyteckie w Królestwie Niderlandów to żywe miasta z bogatym życiem rozrywkowym i artystycznym i urokliwą, zabytkową architekturą.

Oferta przygotowania w The Swan School:

Pomoc The Swan School w aplikacji na studia w Holandii składa się z:

 1. Pomocy w dopasowaniu odpowiednich kierunków studiów i wyselekcjonowaniu odpowiednich uczelni
 2. Przygotowaniu do egzaminu językowego IELTS, TOEFL lub innego, jeśli profil kandydata tego wymaga
 3. Przeanalizowaniu działalności pozaszkolnych ucznia i zaplanowaniu oraz zorganizowaniu kolejnych.
 4. Wsparciu ucznia w napisaniu przekonywujących listów motywacyjnych oraz CV.
 5. Stworzeniu i skompletowaniu wszelkich dokumentów potrzebnych do prawidłowego wypełnienia państwowego systemu aplikacyjnego.
 6. Przygotowaniu do potencjalnych, wewnątrz-uniwersyteckich egzaminów wstępnych lub rozmów kwalifikacyjnych.
 7. Doradztwo w zakresie zakwaterowania.

The Swan School Blog: nowoczesna edukacja naszym okiem

Dbamy, by na naszym blogu — obok aktualności i kolejnych historii sukcesu absolwentów The Swan School — regularnie pojawiały się merytoryczne publikacje. Nasi dydaktycy chętnie dzielą się wiedzą, przemyśleniami i opiniami dotyczącymi rozmaitych aspektów nowoczesnej edukacji.

sprawdź nasz blog

Napisz do nas a my oddzwonimy do Ciebie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego produktów i usług oferowanych przez podmiot, wykonywanego przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących , zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2014 r. poz. 243 ze zm.)
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa z siedzibą w Opolu (45-304), przy ul. Wiejskiej 163A/11 drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie w Formularzu adres e-mail informacji handlowych, dotyczących produktów i usług oferowanych przez EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa z siedzibą w Opolu (45-304), przy ul. Wiejskiej 163A/11, w celach marketingowych usług administratora, przez okres trwania zgody. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałam (-em) się z treścią regulaminu, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.