NSAA – egzamin wstępny na studia brytyjskie

Jeśli Twoim celem jest kariera międzynarodowa z korzystnymi zarobkami, studia w Anglii są doskonałą drogą realizacji tego ambitnego planu. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że obecnie przeprowadzane są egzaminy wstępne na studia brytyjskie.

Jednym z nich jest NSAA, który otwiera drzwi wybranych kierunków University of Cambridge.

NSAA – co to jest?

The Natural Sciences Admissions Assessment, w skrócie NSAA to anglojęzyczny pisemny egzamin, kwalifikujący do studiów w Anglii na Uniwersytecie w Cambridge na kierunkach takich jak: nauki przyrodnicze (ang. Natural Sciences) oraz inżynieria chemiczna (ang. Chemical Enineering). Test ten wymaga posiadania wiedzy na poziomie szkoły średniej z zakresu nauk przyrodniczych oraz matematyki.

Na czym polega egzamin NSAA?

Egzamin NSAA składa się z dwóch części: pierwszej, która podzielona jest na pięć etapów, a każda z nich posiada 18 pytań wielokrotnego wyboru i trwa w sumie 80 minut oraz drugiej, zawierającej 6 pytań, z których kandydat ma do wybrania dwa z nich, a czas na jego napisanie wynosi 40 minut. Pierwsza sekcja testu, która zawiera w sumie 54 pytania obejmuje zagadnienia z przedmiotów takich jak: matematyka, fizyka, chemia, biologia, oraz zaawansowana matematyka i fizyka. Za każdą poprawną odpowiedź pierwszej sekcji NSAA można zdobyć jeden punkt. Jeśli chodzi o drugą sekcję egzaminu to pytania wymagają wiedzy z zakresu biologii, chemii i fizyki, a za każde pytanie można zdobyć maksymalnie 25 punktów. W obu sekcjach nie ma punktów ujemnych.

Uniwersytet w Cambridge – rekrutacja – co warto wiedzieć?

Rekrutacja Uniwersytetu w Cambridge to skomplikowany proces, do którego dobrze jest się starannie przygotować. W zdobywaniu kwalifikacji testowych The Natural Sciences Admissions Assessment należy wziąć pod uwagę fakt, że solidne opanowanie materiału, niezbędnego do zdawania tego rodzaju egzaminu, wymaga czasu. Wskazany jest więc udział w specjalistycznych kursach, przygotowujących do egzaminów wstępnych na studia brytyjskie. Dobrze jest zapisać się na takie kursy przynajmniej rok przed planowanymi egzaminami wstępnymi.

Pozytywny wynik egzaminu NSAA – kto ma największe szanse?

Test NSAA przeznaczony jest przede wszystkim dla osób szczególnie uzdolnionych w naukach przyrodniczych, w tym w przedmiotach ścisłych. Jeśli dziedziny nauki, takie jak biologia, chemia, matematyka czy fizyka, należą do Twoich mocnych stron, niewątpliwie zwiększa to Twoje szanse na zdanie tego egzaminu.