University of Cambridge

Uniwersytet w Cambridge to najlepsza uczelnia w Wielkiej Brytanii, znajdująca się w ściślej czołówce światowej, często umieszczana na pierwszym miejscu w rankingach. Została założona w 1209 roku i szczyci się wieloma tradycjami oraz przepiękną architekturą. Aż 90 laureatów Nagrody Nobla w pewnym momencie życia kształciło się lub pracowało w Cambridge.

Uniwersytet Cambridge działa w systemie kolegialnym – każdy student jest członkiem jednego z 31 koledżów, który odpowiedzialny jest za zakwaterowanie, administrację i zajęcia dodatkowe (np. drużyny sportowe). W Cambridge  studiuje około 12 000 studentów pierwszego stopnia, a miasto położone jest 100 km od Londynu, umożliwiając współpracę z londyńskimi firmami i instytutami badawczymi.

uk_cambridge
fot. Scudamore’s Punting Company (flickr.com/photos/punting)

 • University of Cambridge
 • Dane teleadresowe
 • tel: +44 1223 337733
 • The Old Schools
 • Trinity Ln
 • Cambridge CB2 1TN
 • Wielka Brytania
 • Pozycja w rankingach
 • 2 QS (2015/16, Świat)
 • 5 Times Higher Education (2016, Świat)
 • 6 US News (2015/16, Świat)

Kształcenie

Cambridge oferuje 28 kierunków, z których większość trwa trzy lata i kończy się uzyskaniem tytułu Bachelor (BA), a niektóre są czteroletnie i oferują tytuł Masters (np. Engineering).Szkoła oferuje kształcenie w następujących obszarach:

Anglo-Saxon/Norse/and Celtic Studies Architecture Asian and Middle Eastern Studies
Chemical Engineering Classics Computer Science
Economics Education Engineering
English Geography History
History of Art Human/Social and Political Sciences (HSPS) Land Economy
Law Linguistics Mathematics
Medicine Modern and Medieval Languages Music
Natural Sciences Philosophy Psychological and Behavioural Studies
Theology and Religious Studies Veterinary Medicine

Warto zwrócić uwagę, że Cambridge działa w systemie kolegialnym. Koledż odpowiedzialny jest za administrację, zakwaterowanie, opiekę nie-akademicką oraz za rekrutację na studia pierwszego stopnia. Uczeń liceum składa aplikację do jednego z 29 koledżów i właśnie tam odbywa się jego interview.
Wykłady i ćwiczenia organizowane są przez Wydziały, to znaczy, że studenci jednego kierunku uczęszczają na większość zajęć razem, niezależnie do jakiego koledżu należą. Jedynym filarem edukacji, za którą odpowiedzialny jest koledż, to “supervisions” -zajęcia indywidualne lub w kilkuosobowych grupach, podczas których omawiany jest materiał z wykładów, studenci zadają pytania i dyskutują na poszczególne tematy.
Jest kilka ogólnych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze koledżu.

Kierunek studiów – nie wszystkie koledże oferują dany kierunek.
Wiek studenta – niektóre koledże to tzw. Graduate College, przyjmujące tylko studentów po 21 roku życia.
Płeć studenta – istnieją trzy koledże żeńskie, przyjmujące tylko kobiety (Newnham, Murray Edwards, Lucy Cavendish).
Wielkość koledżu – liczba studentów waha się od 50 do aż 500.
Architektura koledżu.
Dostępność obiektów takich jak: biblioteka, sala gimnastyczna, pokój muzyczny, pokój wspólny.

Oprócz tego warto uzyskać kilka dodatkowych informacji, najlepiej poprzez rozmowę z obecnymi studentami koledżu.

Istnieje nieoficjalny ranking koledżów Uniwersytetu w Cambridge, publikowany przez brytyjski magazyn Independent każdego roku – tzw. “Tompkins Table”. Jest on oparty na procencie studentów z danego koledżu, którzy otrzymali Pierwszą Klasę (“First Class”, najwyższą ocenę z egzaminów końcoworocznych).
Ranking ten nie uwzględnia wielu aspektów systemu koledżowego – m.in. tego, ile studentów danego koledżu studiuje dany kierunek (na niektórych otrzymuje się więcej First Class niż na innych).

1. Trinity 41.0% (procent studentów, którzy otrzymali Pierwsza Klasę)
2. Magdalene 33.1%
3. Churchill 31.7%
4. Emmanuel 30.3%
5. Pembroke 31.6%
6. Peterhouse 30.3%
7. Queens’ 28.8%
8. Trinity Hall 28.8%
9. Downing 27.5%
10. St John’s 28.1%
11. Jesus 27.4%
12. Selwyn 25.5%
13. St Catharine’s 25.1%
14. Christ’s 23.8%
15. Clare 26.0%
16. Robinson 24.8%
17. Sidney Sussex 21.6%
18. King’s 26.3%
19. Gonville & Caius 22.8%
20. Fitzwilliam 22.8%
21. Newnham 19.3%
22. Corpus Christi 21.1%
23. Murray Edwards 16.6%
24. Girton 16.6%
25. Hughes Hall 15.9%
26. Wolfson 18.1%
27. Homerton 13.0%
28. St Edmund’s 18.5%
29. Lucy Cavendish 9.1%

Mimo tego, że rankingi nie powinny być najważniejszą kwestią przy wyborze koledżu, można zwrócić uwagę na koledże “wiodące” w poszczególnych przedmiotach – często jest to oparte na ogólnym “prestiżu”:

Matematyka
Trinity College przyjmuje rocznie najwięcej studentów matematyki (ponad 30), jak osiągają najlepsze wyniki w tej dziedzinie spośród wszystkich koledżów.

Medycyna
Gonville & Caius College przyjmuje 25 studentów medycyny rocznie i osiąga bardzo dobre wyniki. Nie musi to jednak oznaczać, że koledż ten ma najlepszych nauczycieli – na przykład należy zauważyć, że studenci mają tam próbne egzaminy co dwa miesiące i sporządzany jest ranking na podstawie wyników.

Economics
Najwięcej profesorów ekonomii należy do King’s College.

Prawo
Downing College znany jest jako “Koledż Prawa”

Warto też wiedzieć, że Christ’s College jest jednym z najsilniejszych akademicko oraz najbardziej wymagających koledżów we wszystkich dziedzinach. Trinity College oraz St. John’s College to dwa najbogatsze koledże, co może wiązać się ze stypendiami i standardem zakwaterowania.

Rekrutacja

Cambridge wymaga najlepszych ocen w najwyższych dostępnych kwalifikacjach, bez względu na to w jakim systemie edukacyjnym poruszał się dotychczas student. Uczelnia od większości aplikantów wymaga aby stawili się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Polska matura
Standardowa oferta dla ucznia zdającego polską maturę to 90% – średnia że wszystkich zdawanych przedmiotów oraz 90% z dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym.

IB
40-41 punktów, w tym 776 z Higher Level

A-level
A*A*A / A*AA – w zależności od kierunku

Wymagania dotyczące języka angielskiego
Poniżej znajdują się proponowane progi poszczególnych egzaminów, mogące pojawić sie jako jeden z warunków w Ofercie proponowanej przez koledż.

IELTS 7.5 (w tym zwyczaj minimum 7.0 lub wyżej z każdej części)
Polska Matura uczelnia może zaakceptować wysoki wynik z egzaminu maturalnego z języka angielskiego
Cambridge English: Advanced (CAE) A lub B
Cambridge English: Proficiency (CPE) wynik A/B lub C

Dobry poziom języka angielskiego jest również wymagany na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Na przykład, wynik IELTS na poziomie 6.0 dla nauk matematycznych i przyrodniczych oraz 6.5 dla nauk humanistycznych reprezentuje dobry poziom w tym momencie aplikacji.
Proszę jednak zauważyć, że zdawanie egzaminu nie jest wymagane przed otrzymaniem Oferty, jeśli uczeń może w inny sposób pokazać swoją znajomość języka.

Termin składania aplikacji

15 października – wszystkie kierunki

Czesne

 

£ 9000 – koszty roczne

Pomoc finansowa

 

Jeśli chcesz studiować na Cambridge zapraszamy do The Swan School w celu uzyskania pełnej informacji nt. pomocy finansowej (stypendia zagraniczne).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego produktów i usług oferowanych przez podmiot, wykonywanego przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących , zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2014 r. poz. 243 ze zm.)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa z siedzibą w Opolu (45-304), przy ul. Wiejskiej 163A/11 drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie w Formularzu adres e-mail informacji handlowych, dotyczących produktów i usług oferowanych przez EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa z siedzibą w Opolu (45-304), przy ul. Wiejskiej 163A/11, w celach marketingowych usług administratora, przez okres trwania zgody. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałam (-em) się z treścią regulaminu, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Studiuj na
Oxford,
Cambridge,
Harvard,
Stanford.
 • British Council
  Educational Agent