University of Oxford

Uniwersytet Oksfordzki jest najstarszym uniwersytetem w świecie anglosaskim. Pierwsze wzmianki o nauczaniu akademickim na Oksfordzie (studia) pochodzą już z 1096 roku, a uniwersytet został założony jeszcze przed rokiem 1167. Uniwersytet Oksfordzki stale zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce wszelkich rankingów uczelni wyższych, od lat niezmiennie ciesząc się reputacją jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie. Zestawienie QS World University Rankings w tym roku umieściło Oksford na 2 miejscu w Wielkiej Brytanii i 5 na świecie. W szeregach absolwentów Oksfordu znajduje się 26 zdobywców nagrody Nobla (m.in. sir John Gurdon (medycyna, 2012), V.S. Naipaul (literatura, 2001) czy Aung San Suu Kyi (pokojowa, 1991) i 26 premierów Wielkiej Brytanii (w tym urzędujący premier, David Cameron).

Studia na Oxfordzie
fot. Tejvan Pettinger (flickr.com/photos/tejvan)

 • University of Oxford
 • Dane teleadresowe
 • tel: +44 (0) 1865 270000
 • undergraduate.admissions@admin.ox.ac.uk
 • University Offices
 • Wellington Square
 • Oxford, OX1 2JD
 • Wielka Brytania
 • Pozycja w rankingach
 • 3 Times Higher Education (2016, Świat)
 • 5 US News (2015/16, Świat)
Kształcenie

Oksford znany jest z bardziej indywidualnego podejścia do kształcenia niż większość brytyjskich uczelni, przez co duża część zajęć odbywa się w małych grupach, tzw. tutorials. Tutorials są podstawą akademickiego nauczania na Oksfordzie. Tutorial, co można przetłumaczyć na polski jako seminarium, to cotygodniowe spotkanie studenta ze swoim tutorem, jego bezpośrednim profesorem prowadzącym z danego przedmiotu. Odbywa się ono w cztery oczy, bądź w małej grupie, rzadko liczącej więcej niż 3 osoby. Od studentów oczekuje się zrealizowania materiału uprzednio zadanego przez tutora, np. przeczytanie kilku pozycji i napisanie eseju na konkretny temat, czy rozwiązanie zbioru zadań matematycznych. Ta praca staje się podstawą dyskusji podczas tutorialu, który poprzez swoją formę bezpośredniej wymiany poglądów studenta z tutorem, rozwija w tym pierwszym umiejętności niezależnego, krytycznego myślenia, doskonali jego umiejętności klarownego i przekonującego prezentowania swoich racji oraz uczy jak radzić sobie pod presją. Oksfordzcy tutorzy to eksperci w swoich dziedzinach, nierzadko jedni z najlepszych na świecie, więc dyskusja z nimi to zawsze wyzwanie i cenna nauka. System nauczania oparty na tutorialach ma swoje lepsze i gorsze strony, jednak ważne jest by upewnić się, że ten sposób nauczania będzie dla Ciebie odpowiedni. Równie ważne jest, by mieć świadomość, że niemożliwa jest aplikacja jednocześnie na Oksford i Cambridge. Najlepiej więc względnie wcześnie zdecydować, który uniwersytet lepiej spełnia Twoje kryteria. Generalnie uznaje się, że Oksford skupia się na naukach humanistycznych, a Cambridge na ścisłych, jednak którykolwiek kierunek na każdym z tych uniwersytetów gwarantuje poziom nauczania na najwyższym, światowym poziomie.Oksford jest uniwersytetem kolegialnym (collegiate university). Na pierwszy rzut oka może wydawać Ci się, że to trochę mylące, a kolegium to zwyczajnie synonim dla słowa uniwersytet. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Oznacza to, że uniwersytet składa się nie tylko z wydziałów, które prowadzą wykłady i ćwiczenia oraz przeprowadzają egzaminy, ale także z 38 niezależnych od siebie kolegiów (college) i 7 Permanent Private Halls (PPH, jednostek nie posiadających pełnych praw przysługującym kolegiom). Aplikując, kandydat wybiera kolegium, do którego będzie przynależał, a zatem, które będzie jego centrum życia towarzyskiego i akademickiego. Decyzje najczęściej podejmowane są pod kątem, przede wszystkim, przedmiotów oferowanych przez dane kolegium, architektury budynków, zakwaterowania, historii, czy nawet stereotypów związanych z danym kolegium. Jednak w przypadku, gdy decyzja wydaje się zbyt trudna, można złożyć tzw. „otwartą aplikację” i oczekiwać na przypisanie nam kolegium przez uniwersytet. Kolegia tradycyjnie ze sobą rywalizują, akademicko i sportowo, a do najbardziej znanych rywalizacji należą te pomiędzy Christ Church, a Pembroke, a także pomiędzy Brasenose, a Lincoln.

Poniżej znajdują się szkoły, w których możesz się kształcić

All Souls College Balliol College Blackfriars
Campion Hall Christ Church Corpus Christi College
Exeter College Green Templeton College Harris Manchester College
Hertford College Jesus College Keble College
Kellogg College Lady Margaret Hall Linacre College
Lincoln College Magdalen College Mansfield College
Merton College New College Nuffield College
Oriel College Pembroke College The Queen’s College
Regent’s Park College St Anne’s College St Antony’s College
St Benet’s Hall St Catherine’s College St Cross College
St Edmund Hall St Hilda’s College St Hugh’s College
St John’s College St Peter’s College St Stephen’s House
Somerville College Trinity College University College
Wadham College Wolfson College Worcester College
Wycliffe Hall Brasenose College

W powyższe szkoły oferują kształcenie w następujących obszarach:

Archeology and Anthropology Biochemistry Biological Sciences
Chemistry Classical Archeology and Ancient History Classics
Classic and English Classics and Modern Languages Classics and Oriental Studies
Computer Science Computer Science and Philosophy Earth Sciences (Geology)
Economics and Management Engineering Science Biomedical Engineering
Chemical Engineering Civil Engineering Electrical Engineering
Information Engineering Mechanical Engineering English Language and Literature
English and Modern Languages European and Middle Eastern Languages Fine Art
Geography History History (Ancient and Modern)
History and Economics History and English History and Modern Languages
History and Politics History of Art Human Sciences
Law (Jurisprudence) Law with Law Studies in Europe Law with French Law
Law with German Law Law with Spanish Law Law with Italian Law
Materials Science Mathematics Mathematics and Computer Science
Mathematics and Statistics Medicine Modern Languages
Modern Languages and Linguistics Oriental Studies Philosophy and Modern Languages
Philosophy Politics and Economics Philosophy and Theology
Physics Physics and Philosophy Psychology (Experimental)
Psychology Philosophy and Linguistics Psychology and Philosophy
Psychology and Linguistics Philosophy and Linguistics Theology and Religion
Theology and Oriental Studies
Rekrutacja

Mimo, iż Uniwersytet Oksfordzki znany jest praktycznie każdemu, niewielu wie, że proces rekrutacji na tej uczelni, podobnie jak na Cambridge, znacząco różni się od aplikacji na pozostałe uczelnie w Wielkiej Brytanii. Powszechnie wiadome jest, że Oksford duży nacisk kładzie na doskonałość akademicką. Mimo, że nie można powiedzieć, że uczniowie posiadający przeciętnie dobre wyniki nie mają szans na dostanie się, trzeba być świadomym, że znaczna większość studentów Oksfordu, jak i kandydatów ubiegających się o przyjęcie to rzadko osoby osiągające wyniki poniżej 85%.

Polska matura
Jak wspomniano wcześniej, należy posiadać minimum 85% we wszystkich przedmiotach, min. dwa przedmioty na poziomie rozszerzonym.

IB
Minimum 38 punktów – jednakże próg punktowy może być wyższy w zależności od kierunku.

A-level
AAA / A*AA – w zależności od kierunku. Podobnie jak w Cambridge – należy mieć jak najlepsze wyniki, aby się dostać na Oxford

Dodatkowe informacje
Na niektórych kierunkach (zwykle bardziej popularnych) obowiązują jeszcze dodatkowe testy (np. BMAT na medycynę), które trzeba napisać w listopadzie (przed rozmowami). Ponadto, w zależności od kierunku wymagany jest też esej bądź praca pisemna. Termin złożenia pracy pisemnej – do 10 listopada.

Natomiast rozmowa kwalifikacyjna to kolejne stadium procesu rekrutacyjnego na Oksford. Jest ona oferowana jedynie kandydatom, których aplikacja spełnia wstępne wymagania uczelni, choć i to nie zawsze jest gwarancją otrzymania rozmowy. Niestety jednak, zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, też nie jest równe otrzymaniu oferty z Oksfordu. Jako, że na tym etapie rekrutacji, sposób zaprezentowania się na rozmowie będzie jednym z kluczowych elementów, przy podjęciu przez uniwersytet ostatecznej decyzji, nie należy do rozmowy podchodzić z pobłażaniem. Rozmowy oferowane przez Oksford znacznie różnią się od klasycznych rozmów kwalifikacyjnych, czy np. rozmów oferowanych przez uniwersytety amerykańskie. Są one specjalnie tworzone, by ostatecznie ocenić Twoje kompetencje i kwalifikacje do studiowania danego kierunku na danym uniwersytecie. Najczęściej nie sprawdzają one jednak wiedzy w obrębie danego przedmiotu, a testują umiejętności potrzebne, by z sukcesem go studiować, jak na przykład rozwiązywanie problemów, czy krytyczne myślenie.

Wymagania dotyczące języka angielskiego
Poniższe liczby to wyniki minimalne – poszczególne wydziały mogą wymagać wyższych wyników.

IELTS 7.0 (w tym min. 7.0 w każdej z 4 części składowych)
TOEFL (paper-based) 600 (w tym 5.5 w Test of Written English )
TOEFL (internet-based) 110 (w tym min. wyniki w częściach składowych: Listening 22/Reading 24/Speaking 25/Writing 24)
Cambridge Certificate of Advanced English (CAE) A
Cambridge Certificate for Proficiency in English (CPE) B
International Baccalaureate Standard Level (SL) 5 w English (jako Language A albo B)
European Baccalaureate 70% w English.

Wyjątki od tych wymogów będą rozważone dla kandydatów, którzy uczestniczyli w programie IB, jeśli był nauczany po angielsku, uczestniczyli w programie Singapore Integrated Programme (SIPCAL) albo uczestniczyli w edukacji w języku angielskim w pełnym wymiarze czasowym w ciągu dwóch lat bezpośrednio poprzedzających termin składania aplikacji.

Zapraszamy do The Swan School w celu uzyskania pełnej informacji

Termin składania aplikacji

15 października – wszystkie kierunki

Pomoc finansowa

 

Jeśli chcesz studiować na Oxfordzie zapraszamy do The Swan School w celu uzyskania pełnej informacji nt. pomocy finansowej (stypendia zagraniczne).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego produktów i usług oferowanych przez podmiot, wykonywanego przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących , zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2014 r. poz. 243 ze zm.)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa z siedzibą w Opolu (45-304), przy ul. Wiejskiej 163A/11 drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie w Formularzu adres e-mail informacji handlowych, dotyczących produktów i usług oferowanych przez EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa z siedzibą w Opolu (45-304), przy ul. Wiejskiej 163A/11, w celach marketingowych usług administratora, przez okres trwania zgody. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałam (-em) się z treścią regulaminu, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Studiuj na
Oxford,
Cambridge,
Harvard,
Stanford.
 • British Council
  Educational Agent