Laboratoria z chemii i biologii

Otwarte Laboratoria SGGW

Zajęcia laboratoryjne na SGGW dla licealistów. Każdy z proponowanych tematów przeznaczony jest do realizacji podczas trzygodzinnych zajęć dydaktycznych z udziałem 15 osobowej grupy uczniów.

Każde spotkanie składa się z:

• krótkiego omówienia organizacji zajęć i tematu z całą grupą,
  • samodzielnego przeprowadzenia eksperymentów przez uczniów,
  • opracowania wyników,
  • zestawienia wyników otrzymanych przez całą grupę i ich wspólnego omówienia.

Tematy:

• “Podglądamy rośliny” Katedra Botaniki SGGW
  • “Właściwości białek oraz rozdział barwników roślinnych” Katedra Biochemii SGGW
  • “Reakcje charakterystyczne substancji nieorganicznych i organicznych. Elementy analizy ilościowej na przykładzie oznaczania kwasów.” Katedra Chemii SGGW
  • “Elementy diagnostyki drobnoustrojów ważnych w technologii żywności” Katedra Biotechnologii, Mikrobiologii i Oceny Jakości Żywności w SGGW.
  • “W świecie RNA i DNA” Katedra Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin w SGGW.

Informacje dodatkowe: Chęć uczestniczenia uczniów w projekcie “Otwarte Laboratoria” zgłasza opiekun grupy. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerem 022 5931033. Decyduje kolejność zgłoszeń.

BioCen

Młodzież uczestnicząca w naukowych warsztatach na terenie profesjonalnie wyposażonego laboratorium samodzielnie wykonuje doświadczenia, poznaje nowoczesne metody badawcze i osiągnięcia współczesnej biologii.

Prowadzone tematy zajęć warsztatowych dla licealistów:

• Zbadaj swój DNA
  • Zabawy z bakteriami
  • Na tropach białek
  • Biotechnologia przeciwciał w klinice
  • Jak wyciągnąć meduzę z bakterii i inne cuda biotechnologii
  • Synergia – wewnętrzne życie komórek

Zajęcia odbywają się w dni powszednie i trwają w zależności od etapu edukacyjnego od 2 do 6 godzin. Zajęcia odbywają się w laboratorium w XXI LO im. H. Kołłątaja, przy ulicy Grójeckiej 93 .

Informacje dodatkowe: Zapisy na regularne warsztaty odbywają się wyłączenie przez internetowy kalendarz zgłoszeń. Do tej pory w kalendarzu nie ma terminów. Zajęcia są płatne –cena zależy od tematu i liczności grupy (od 5 do 50zł od osoby).

OPEN LAB Wydział Chemii Politechniki Warszawskiej
“OPEN LAB” to projekt edukacyjny z zakresu chemii, rozbudzający zainteresowania naukowe młodzieży gimnazjalnej i licealnej. W ramach projektu, w laboratorium chemicznym Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej, przeprowadzone zostaną 22 warsztaty chemiczne. Każdy warsztat będzie trwał 4 godziny lekcyjne, w czasie których młodzież będzie samodzielnie wykonywać szereg doświadczeń chemicznych w ramach tematów skorelowanych z podstawą programową realizowaną w szkołach na poziomie gimnazjum i liceum.

Tematy:

• Powietrze – skład i właściwości
  • Woda i jej roztwory
  • Wodorotlenki, kwasy, sole
  • Dysocjacja – właściwości substancji o budowie jonowej
  • Właściwości substancji organicznych o znaczeniu biologicznym

Dodatkowe informacje: Jedna szkoła może wziąć udział w maksymalnie 2 warsztatach. Klasy do udziału w projekcie zgłaszają tylko nauczyciele chemii, który zobowiązują się do czynnego uczestnictwa w warsztatach. Dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta st. Warszawy opłata za pojedynczy warsztat wynosi jedynie 250 zł.

Centrum Nauki Kopernik – zajęcia w laboratoriach

• „Pod prąd” laboratorium fizyczne
  • „Świat metali” laboratorium chemiczne
  • „Biologiczne żarówki” laboratorium biologiczne
  • „DoRoboty” pracownia robotyczna

CNK zaprasza grupy szkolne (gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych) na lekcje do pracowni. Pod okiem specjalistów, uczniowie samodzielnie przeprowadzą fascynujące eksperymenty. Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku, a bilety można kupić on-line. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.