Żaden inny kraj w Europie nie ma tak wielu kierunków studiów, jak Niemcy. Dużym atutem jest również bliskość geograficzna, a więc można studiować na wysokim, zagranicznym poziomie, nie tracąc kontaktu z krajem i domem. Aby studiować na uczelniach w Niemczech wcale nie trzeba znać języka niemieckiego. Wystarczy dobra znajomość języka angielskiego.
W Niemczech znajduje się aż 109 uniwersytetów (Universitäten) i szkół wyższych (technicznych, pedagogicznych, teologicznych), 55 akademii muzycznych i artystycznych (Kunsthochschulen) oraz 216 wyższych szkół zawodowych (Fachhochschulen). Można też kształcić się w 29 szkołach administracji publicznej (Verwaltungsfachhochschulen) oraz prowadzonych przez niektóre landy szkołach zawodowych (Berufsakademien), działających w tzw. systemie dualnym, czyli łączących tradycyjną edukację z praktykami zawodowymi. W sumie do wyboru jest, bagatela, 380 szkół wyższych w 175 miastach, a na nich 16 tys. kierunków, w tym wiele tysięcy w języku angielskim.
Stopnie akademickie
Po 3-letnich studiach I stopnia uzyskuje się dyplom licencjata (B.A., B.Sc., bachelor of engineering, itd.). Studia II stopnia (zwykle dwuletnie) pozwalają uzyskać tytuł magistra (M.A., M.Sc., master of engineering, itd.), a studia doktoranckie (trwające od dwóch do pięciu lat) – tytuł doktora.
Na niektórych kierunkach nauka nie kończy się uzyskaniem tytułu naukowego – konieczne jest również zdanie państwowego egzaminu. Dotyczy to m.in. prawa, medycyny, farmacji i kierunków pedagogicznych. Studia w Niemczech to ścisła kooperacja z pracodawcami i mnóstwo zajęć praktycznych! Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, tutaj stawia się na zaangażowanie i pracę własną ucznia, a nie na żmudne wkuwanie teorii. Wiele korzyści studentom daje przynależność do organizacji studenckich (Studentenwerk). Zapewniają one m.in. rozrywki kulturalne i sportowe.