Królestwo Danii należy do najpopularniejszych krajów jeśli chodzi o studiowanie za granicą. Wysoka jakość nauki i nieodpłatne kształcenie dla obywateli UE to jedne z ważniejszych przyczyn, dla których wybierane są uczelnie właśnie w Danii.
Dodatkowo będąc studentem w Danii i jednocześnie pracując 10-12 g tygodniowo / 43 godziny miesięcznie, masz szansę otrzymać stypendium od rządu duńskiego w maksymalnej wysokości 5941 DKK miesięcznie (ok 3 tys pln).
Charakterystyka studiowania w Danii:
- Duży nacisk jest położony na zdobywanie praktycznych umiejętności związanych z przyszłym zawodem
- Tradycyjne wykłady połączone są z pracą przy projektach oraz pracą zespołową
- Liczy się aktywne uczestnictwo i rozwiązywanie problemów, a nie bierne słuchanie.
Daty aplikowania:
Na większości uniwersytetów aplikujemy do 15 marca do g.12.00 am – na semestr zimowy. Zawsze należy sprawdzić na stronie uniwersytetu, daty dla danego kierunku- ponieważ zdarzają się różnice. Jeśli jesteś w klasie maturalnej, możesz uzupełnić aplikację o wyniki z Matury do 5 lipca (dokładną datę dla danego kierunku warto sprawdzić na wybranym uniwersytecie).
Do 15 października można aplikować na semestr letni. Należy pamiętać, że tylko część kierunków rusza w semestrze letnim.
Co jest ważne przy aplikowaniu na studia w Danii?
- Uczelnie w Danii zwracają szczególną uwagę na motywację i osobowość ucznia, dlatego ważne jest, aby dobrze napisać list motywacyjny i zdobyć dobre referencje od nauczyciela lub wykładowcy
- Niezbędne jest zdanie certyfikatu języka angielskiego. Najbardziej preferowane są : IELTS (zazwyczaj minimalny poziom 6.0) albo TOEFL ( minimalny poziom 80).
- na studia licencjackie, trzeba podać ilość godzin z spędzonych na lekcjach z poszczególnych przedmiotów. Dlatego oprócz wykazu ocen musisz przedstawić ilość godzin zajęć z 1, 2 i 3 klasy szkoły średniej w przeliczeniu na godziny zegarowe (60 min).
- Świadectwo maturalne
Sposób aplikowania:
W Danii występuje centralny system aplikacyjny, który daje możliwość wyboru 8 kierunków na różnych uczelniach w Danii. Wybieramy w systemie listę kierunków i uczelni wg. naszego priorytetu wyboru.
CPR Number – Duński numer identyfikacyjny
Jeśli rozpoczniesz studia, Twój pobyt w Danii będzie dłuższy niż 3 miesiące, to po przybyciu do kraju należy uzyskać numer CPR, który jest w tym kraju niemal niezbędny.
Aarhus University
rankingi: New York Times – 153, U.S. News – 98, QS – 118
Uniwersytet w mieście Aarhus założony został w 1928 roku, stając się drugim w kolejności najstarszym uniwersytetem w Danii. Dzisiaj ponad 40,000 uczęszczających na niego studentów jest pod opieką ponad 6,000 członków kadry, nauczycieli i profesorów w głównych dziedzinach: sztuki, nauk ścisłych i technologii, zdrowia, biznesu i nauk społecznych. Dzięki prowadzonym badaniom, publikacjom oraz współpracy międzynarodowej z innymi instytucjami, uczelnia co roku zajmuje wysokie miejsca w kontynentalnych i światowych rankingach.
Koszty studiów: czesne 0 DKK, roczny wynajem mieszkania 36000DKK, wydatki własne 40000DKK