Beata 19 lat, Stanford University
Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie
- Jaki system nauki poleciłabyś osobom marzącym o studiach w USA?
Niech rozwiązywanie sekcji SAT stanie się Waszym codziennym rytuałem, angaż w działalność społeczną długofalową pasją, a zdobywanie dobrych ocen rzeczą oczywistą przy już i tak wysoko zarzuconej poprzeczce!
- Jaka była Twoja najważniejsza działalność pozaszkolna?
Projekt w ramach stypendium CHDWP, Warszawiacy Międzypokoleniowo, w którym pełniłam funkcję lidera oraz praca jako mentor w ogólnopolskiej olimpiadzie projektów społecznych Zwolnieni z Teorii.
- Jaki docelowy wydział wybierzesz?
Sfera, którą chcę realizować to Innovation i Entrepreneurship, dlatego na poziomie Undergraduate wybiorę komunikację, psychologię społeczną oraz kursy z ekonomii i zarządzania.
- Dlaczego wybrałaś swoją uczelnię?
Przekonało mnie niesamowite nastawienie wykładowców do pracy ze studentami, ogromne możliwości startup-owe. Stanford to mekka przedsiębiorczości, innowacji i kreatywności w myśleniu.
- Plany na karierę zawodową, co chcesz robić po ukończeniu uczelni?
Chciałabym zostać lokalnym przedsiębiorcą, realizującym projekty społeczne do zastosowania w przestrzeni publicznej lub zajmującym się innowacjami w edukacji. Planuję jednak wrócić do Polski – chcę działać w kraju, w którym rynek jest jeszcze chłonny, a więc idealny do wdrożenia wielu pozytywnych zmian!
Ada 19 lat, University of Pennsylvania (UPenn)
Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Maturą Międzynarodową
- Jak przygotowywałaś się do studiów w USA?
Uczęszczałam na zajęcia do Edun Academy (obecnie The Swan School).
- Jaka była Twoja najważniejsza działalność pozaszkolna?
Brałam udział w wielu pojedynczych projektach. Jednym z nich był Model United Nations.
- Jaki wydział docelowo wybierzesz?
Jeszcze nie zdecydowałam, chcę spróbować swoich sił w różnych dziedzinach, aby na koniec móc świadomie wybrać swój kierunek.
- Dlaczego wybrałaś swoją uczelnię?
Kierowałam się możliwością zdobycia chociaż częściowego stypendium i udało mi się.
- Jak poradziłaś sobie z wysokimi opłatami za studia?
W pierwszym roku studiów będę posiłkować się pożyczką. W kolejnych latach będę szukać różnych możliwości już w Stanach Zjednoczonych.
Aleksander 20 lat, New York University
IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
- W liceum uczestniczyłeś w programie międzynarodowym IB czy polskim?
W liceum uczestniczyłem w zajęciach z polskim programem. Uczęszczałem równolegle na lekcje dodatkowe w Edun Academy, co myślę, ułatwiło mi przygotowanie się do SAT i aplikacji na studia.
- Na którym roku i na jakim wydziale jesteś obecnie?
Kończę drugi rok New York University. Po czwartym roku undergraduate planuję zdawać na studia medyczne.
- Jakie działalności pozaszkolne wykonywałeś przed złożeniem aplikacji na studia?
Wolontariat w szpitalu. Zacząłem w lutym w drugiej klasie liceum i kontynuowałem, aż do wyjazdu do Stanów. W swojej aplikacji podkreślałem, że chcę iść na studia medyczne i myślę, że taka forma aktywności pozaszkolnej mogła zapewnić komisję rekrutacyjną, że to jest rzeczywiście to, co chcę robić po studiach.
- Dlaczego wybrałeś swoją uczelnię?
Aplikowałem łącznie do 12 uczelni, wybierałem je ze względu na pozycje w rankingach, wysokość oferowanego stypendium dla międzynarodowych studentów, często też patrzyłem na położenie.
- Plany na karierę zawodową, co chcesz robić po ukończeniu uczelni?
Zamierzam studiować medycynę. Przede mną jeszcze wiele lat nauki, zanim rozpocznę właściwą pracę w tym obszarze, ale z pewnością właśnie to jest moim celem.
Michał 19 lat, University of Toronto
Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Maturą Międzynarodową
- Jak przygotowywałeś się do studiów w USA?
Wiedzę teoretyczną zdobywałem podczas lekcji w Edun Academy. Dodatkowo samodzielnie w domu rozwiązywałem testy (8-12 godzin tygodniowo).
- Jaka była Twoja najważniejsza działalność pozaszkolna?
Moim błędem było to, że miałem bardzo dużo małych działalności. Jeżeli miałbym wybierać na nowo, zdecydowałbym się na własny projekt wolontariacki – uczenie uchodźców z Ukrainy polskiego i angielskiego.
- Jaki docelowy wydział wybierzesz?
Jestem na katedrze Physical and Mathematical Sciences. Zamierzam robić double major z Actuarial Science i Financial Economics oraz minor z niemieckiego.
- Dlaczego wybrałeś swoją uczelnię?
University of Toronto to najlepsza uczelnia w Kanadzie. Jest o 30% tańsza, niż szkoły w Stanach Zjednoczonych, a oferuje podobny poziom, prestiż i możliwości networkingu.
- Plany na karierę zawodową, co chcesz robić po ukończeniu uczelni?
Rozważam aktuariusza, risk management i banking inwestycyjny, wiele zależy od możliwości staży na studiach.
Weronika 19 lat, University College London
XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika
- Jak przygotowywałaś się do studiów w Wielkiej Brytanii?
Zdałam maturę międzynarodową i obejrzałam wszystkie odcinki Breaking Bad. Myślę, że szczególnie to ostatnie mi pomogło 😉
- Jaka była Twoja najważniejsza działalność pozaszkolna?
Działalność w Europejskim Parlamencie Młodzieży. Dzięki niej miałam szanse podróżować po całej Europie, dyskutując o polityce, poznając ciekawych ludzi, z którymi bliskie kontakty utrzymuję do dziś, cały czas doskonaląc swój angielski.
- Na jakim wydziale UCL jesteś?
European Social & Political Studies.
- Dlaczego wybrałaś swoją uczelnię?
Poza rankingami i lokalizacją, bardzo ważna była dla mnie liczba międzynarodowych studentów. UCL reklamuje się jako 'London Global University’ i po roku studiowania mogę to potwierdzić. Zarówno studenci, jak i wykładowcy to bardzo otwarta i międzynarodowa grupa.
- Jakie masz plany na karierę zawodową, co chcesz robić po ukończeniu uczelni?
Prawdopodobnie zaangażuję się w reklamę lub projektowanie graficzne, ale nie wykluczam też innych opcji. Na szczęście mój kierunek daje mi tyle swobody, że mogę jeszcze poczekać z wyborem określonej ścieżki kariery.