TSA – co to jest i w czym naprawdę pomaga?

Kandydaci na studia w Anglii stoją przed trudnym wyzwaniem, które z pewnością wymaga sumiennego i adekwatnego przygotowania. Proces rekrutacji na brytyjskich uniwersytetach obejmuje bowiem nie tylko weryfikację językową uczniów, ale również ocenę ich krytycznego myślenia oraz pisemnych umiejętności sprawnego wypowiadania się.

Na niektóre studia pierwszego stopnia w UK wymagany jest test TSA, warto więc dowiedzieć czym on dokładnie jest i jak przebiega egzamin.

TSA – co to jest?

TSA jest skrótem od nazwy The Thinking Skills Assessment. To ogólny test kwalifikacyjny na studia pierwszego stopnia w University of Cambridge, University of Oxford, University College London oraz Leiden University. Egzamin ten został opracowany po to, żeby pomóc uniwersytetom ocenić czy kandydaci posiadają właściwe umiejętności oraz predyspozycje, które są niezbędne do podjęcia studiów wyższych.

Na czym polega egzamin TSA?

Egzamin TSA polega na zaliczeniu testu, składającego się z jednej lub dwóch sekcji, w zależności od preferencji uczelni oraz kierunku, na który się aplikuje. I tak, sekcja pierwsza, która trwa 90 minut zawiera 50 pytań wielokrotnego wyboru, jej celem jest weryfikacja umiejętności rozwiązywania problemów oraz krytycznego myślenia. Natomiast sekcja druga, trwająca 30 minut obejmuje napisanie eseju na jeden wybrany spośród czterech zadanych tematów.

Testy TSA Oxford i TSA Cambridge – na jakie kierunki studiów w Anglii są potrzebne?

TSA Oxford to egzamin wstępny, który kwalifikuje do studiów pierwszego stopnia na kierunkach takich jak: Economic and Management, Experimental Psychology, Geography, Human Sciences, Philosophy and Linguistics, Philosophy, Politics and Economics (PPE), Psychology and Linguistics oraz Psychology and Philosophy.

Natomiast test TSA Cambridge jest wymagany wobec kandydatów na studia pierwszego stopnia na takich kierunkach jak: Geography, Psychological and Behavioural Sciences.

Jak się przygotować do testu TSA i gdzie można go zdawać w Polsce?

Do testu TSA dobrze jest przygotować się wraz z nauczycielami, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie oraz kwalifikacje. Studia w UK wymagają bowiem nie tylko znajomości języka angielskiego, ale również pozytywnych wyników egzaminów, wymaganych przy rekrutacji. Test TSA można zdawać w British Council w Warszawie.