Personal Statement – tips & tricks

Chcesz studiować na uczelni w Wielkiej Brytanii? Pamiętaj, że system rekrutacji wygląda tam inaczej niż w Polsce. Poza wynikami egzaminów czy osiągnięciami z okresu szkoły średniej, liczy się to, jak zaprezentujesz się w innym dokumencie aplikacyjnym. W Anglii jest to Personal Statement.W dużym uproszczeniu można go porównać do listu motywacyjnego, w którym przedstawiasz siebie uczelnianej komisji. Nie jest to jednak tak proste, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Szczególnie, że podczas rekrutacji będziesz konkurować z osobami, które przygotowanie Personal Statement ćwiczą od wielu lat.

To właśnie te dokumenty bardzo często decydują o Twoim sukcesie w przyjęciu na studia. W nich dowodzisz swojej umiejętności perswazji oraz kreatywności, a przede wszystkim pokazujesz komisji, jak ciekawą osobą jesteś.

Studia za granicą w Europie

Jak napisać Personal Statement efektywnie?

Chcąc napisać skuteczne Personal Statement zastosuj się do poniższych wskazówek. Dzięki nim zwiększysz szanse na przyjęcie przez zagraniczne uczelnie.

 • Nie pisz na ostatnią chwilę – poświęć czas zarówno refleksji nad tym, co napiszesz w eseju, jak i samemu jego pisaniu.
 • Optymalna długość jest ważna – nie przekraczaj jej, ale też nie „streszczaj się” zbytnio. Postaraj się zamknąć w wyznaczonym limicie, mieszcząc jak najwięcej wartościowych informacji o sobie.
 • Przy pisaniu draftu, nie przejmuj się ilością znaków czy słów – napisz wszystko, co chodzi Ci po głowie, a później poprawiaj, udoskonalaj i skracaj aż osiągniesz perfekcję.
 • Liczy się efektowne otwarcie – pamiętaj, że rekruterzy czytają dziesiątki listów takich jak Twój. Zacznij go na przykład ciekawą anegdotą, sentencją czy w inny kreatywny sposób, który przyciągnie uwagę i sprawi, że osoba czytająca autentycznie zainteresuje się treścią.
 • Pokaż swoje największe atuty – skoncentruj się nie tylko na osiągnięciach szkolnych. Opisz np. sytuacje, w których mogłeś się wykazać zdolnościami przywódczymi, sukcesy sportowe czy te związane z życiem osobistym. Uczelnia chce się dowiedzieć o Tobie więcej niż to, co wpisujesz do standardowego CV.
 • Umiejętnie dobieraj fakty i informacje – opisz te wydarzenia ze swojego życia, które Cię ukształtowały i dotyczą Ciebie (a nie Twojej rodziny, klasy, szkoły itd.).
 • Opowiedz historięPersonal Statement nie jest życiorysem. Opowiadasz rekruterom o sobie. Nie wymieniaj tylko kolejnych faktów – zamiast pisać, że np. wygrałeś olimpiadę historyczną, opisz, jak to osiągnąłeś.
 • Zadbaj o dobór odpowiednich słów i bezbłędność – dokumenty aplikacyjne muszą być perfekcyjne. Nawet najdrobniejszy błąd gramatyczny czy stylistyczny może Cię „skreślić” w oczach komisji. Dlatego bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie Personal Statement przed wysłaniem – najlepiej, by zrobił to ekspert.

Jeśli wybierasz się na studia w Wielkiej Brytanii i nie jesteś do końca pewien, czy wiesz, jak profesjonalnie przygotować Personal Statement – zgłoś się do nas!

The Swan School to pierwsza w Polsce szkoła, która oferuje kompleksowe przygotowanie do studiów na najlepszych uniwersytetach na świecie – w tym w Wielkiej Brytanii. Znamy wszystkie meandry procesu rekrutacyjnego i przeprowadzimy Cię przez niego krok po kroku – tak, byś miał wysokie szanse na rozpoczęcie nauki m.in. na Oxfordzie czy Cambridge.

Jak napisać personal statement

Nasza szkoła zapewnia m.in. pomoc przy:

 • gromadzeniu dokumentacji rekrutacyjnej,
 • tworzeniu portfolio na kierunki tego wymagające,
 • kontakcie z uczelniami w Anglii wybranymi przez ucznia – nawiązujemy bezpośrednią współpracę z Admission Officers,
 • wypełnianiu systemów aplikacyjnych (m.in. UCAS),
 • pisaniu Personal Statement – możesz liczyć na brainstorming pomysłów, wsparcie przy edycji na każdym etapie pisania oraz rzetelne sprawdzenie dokumentów,
 • planowaniu pozalekcyjnego rozwoju,
 • ubieganiu się o stypendia czy wsparcie sponsorskie.

Wieloletnie doświadczenie i „know-how” sprawiają, że współpracujący z nami uczniowie zyskują wysokie prawdopodobieństwo rekrutacyjnego sukcesu.

Wybierając The Swan School, masz pewność, że:

 • Twój Personal Statement spełni kryteria merytoryczne i techniczne brytyjskich i uniwersytetów,
 • dokumenty wyeksponują Twoje doświadczenie i najważniejsze zalety – zaprezentujesz się komisji rekrutacyjnej w sposób, który przyciągnie ich uwagę,
 • aplikacja będzie wolna od błędów: interpunkcyjnych, stylistycznych oraz gramatycznych,
 • udzielimy Ci profesjonalnego wsparcia, które pozwoli zająć się przygotowaniem do matury, a nie zarywaniem nocy na pisanie kolejnych draftów aplikacji.

Bez względu na to, na którym etapie przygotowania do studiów w Wielkiej Brytanii jesteś, warto zgłosić się do specjalistów. Dzięki nim zwiększysz szansę na edukację na światowym poziomie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas!Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego produktów i usług oferowanych przez podmiot, wykonywanego przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących , zgodnie z art. 172 ustawy z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2014 r. poz. 243 ze zm.)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa z siedzibą w Opolu (45-304), przy ul. Wiejskiej 163A/11 drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie w Formularzu adres e-mail informacji handlowych, dotyczących produktów i usług oferowanych przez EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U z 2013 r., poz. 1422 ze zm.)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych EDUN Korepetycje Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - The Swan School spółka komandytowa z siedzibą w Opolu (45-304), przy ul. Wiejskiej 163A/11, w celach marketingowych usług administratora, przez okres trwania zgody. Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałam (-em) się z treścią regulaminu, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych i prawie ich poprawiania.

Studiuj na
Oxford,
Cambridge,
Harvard,
Stanford.
 • British Council
  Educational Agent