Personal Statement – tips & tricks

Chcesz studiować na uczelni w Wielkiej Brytanii? Pamiętaj, że system rekrutacji wygląda tam inaczej niż w Polsce. Poza wynikami egzaminów czy osiągnięciami z okresu szkoły średniej, liczy się to, jak zaprezentujesz się w innym dokumencie aplikacyjnym. W Anglii jest to Personal Statement.W dużym uproszczeniu można go porównać do listu motywacyjnego, w którym przedstawiasz siebie uczelnianej komisji. Nie jest to jednak tak proste, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Szczególnie, że podczas rekrutacji będziesz konkurować z osobami, które przygotowanie Personal Statement ćwiczą od wielu lat.

To właśnie te dokumenty bardzo często decydują o Twoim sukcesie w przyjęciu na studia. W nich dowodzisz swojej umiejętności perswazji oraz kreatywności, a przede wszystkim pokazujesz komisji, jak ciekawą osobą jesteś.

Studia za granicą w Europie

Jak napisać Personal Statement efektywnie?

Chcąc napisać skuteczne Personal Statement zastosuj się do poniższych wskazówek. Dzięki nim zwiększysz szanse na przyjęcie przez zagraniczne uczelnie.

• Nie pisz na ostatnią chwilę – poświęć czas zarówno refleksji nad tym, co napiszesz w eseju, jak i samemu jego pisaniu.
  • Optymalna długość jest ważna – nie przekraczaj jej, ale też nie „streszczaj się” zbytnio. Postaraj się zamknąć w wyznaczonym limicie, mieszcząc jak najwięcej wartościowych informacji o sobie.
  • Przy pisaniu draftu, nie przejmuj się ilością znaków czy słów – napisz wszystko, co chodzi Ci po głowie, a później poprawiaj, udoskonalaj i skracaj aż osiągniesz perfekcję.
  • Liczy się efektowne otwarcie – pamiętaj, że rekruterzy czytają dziesiątki listów takich jak Twój. Zacznij go na przykład ciekawą anegdotą, sentencją czy w inny kreatywny sposób, który przyciągnie uwagę i sprawi, że osoba czytająca autentycznie zainteresuje się treścią.
  • Pokaż swoje największe atuty – skoncentruj się nie tylko na osiągnięciach szkolnych. Opisz np. sytuacje, w których mogłeś się wykazać zdolnościami przywódczymi, sukcesy sportowe czy te związane z życiem osobistym. Uczelnia chce się dowiedzieć o Tobie więcej niż to, co wpisujesz do standardowego CV.
  • Umiejętnie dobieraj fakty i informacje – opisz te wydarzenia ze swojego życia, które Cię ukształtowały i dotyczą Ciebie (a nie Twojej rodziny, klasy, szkoły itd.).
  • Opowiedz historięPersonal Statement nie jest życiorysem. Opowiadasz rekruterom o sobie. Nie wymieniaj tylko kolejnych faktów – zamiast pisać, że np. wygrałeś olimpiadę historyczną, opisz, jak to osiągnąłeś.
  • Zadbaj o dobór odpowiednich słów i bezbłędność – dokumenty aplikacyjne muszą być perfekcyjne. Nawet najdrobniejszy błąd gramatyczny czy stylistyczny może Cię „skreślić” w oczach komisji. Dlatego bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie Personal Statement przed wysłaniem – najlepiej, by zrobił to ekspert.

Jeśli wybierasz się na studia w Wielkiej Brytanii i nie jesteś do końca pewien, czy wiesz, jak profesjonalnie przygotować Personal Statement – zgłoś się do nas!

The Swan School to pierwsza w Polsce szkoła, która oferuje kompleksowe przygotowanie do studiów na najlepszych uniwersytetach na świecie – w tym w Wielkiej Brytanii. Znamy wszystkie meandry procesu rekrutacyjnego i przeprowadzimy Cię przez niego krok po kroku – tak, byś miał wysokie szanse na rozpoczęcie nauki m.in. na Oxfordzie czy Cambridge.

Jak napisać personal statement

Nasza szkoła zapewnia m.in. pomoc przy:

• gromadzeniu dokumentacji rekrutacyjnej,
  • tworzeniu portfolio na kierunki tego wymagające,
  • kontakcie z uczelniami w Anglii wybranymi przez ucznia – nawiązujemy bezpośrednią współpracę z Admission Officers,
  • wypełnianiu systemów aplikacyjnych (m.in. UCAS),
  • pisaniu Personal Statement – możesz liczyć na brainstorming pomysłów, wsparcie przy edycji na każdym etapie pisania oraz rzetelne sprawdzenie dokumentów,
  • planowaniu pozalekcyjnego rozwoju,
  • ubieganiu się o stypendia czy wsparcie sponsorskie.

Wieloletnie doświadczenie i „know-how” sprawiają, że współpracujący z nami uczniowie zyskują wysokie prawdopodobieństwo rekrutacyjnego sukcesu.

Wybierając The Swan School, masz pewność, że:

• Twój Personal Statement spełni kryteria merytoryczne i techniczne brytyjskich i uniwersytetów,
  • dokumenty wyeksponują Twoje doświadczenie i najważniejsze zalety – zaprezentujesz się komisji rekrutacyjnej w sposób, który przyciągnie ich uwagę,
  • aplikacja będzie wolna od błędów: interpunkcyjnych, stylistycznych oraz gramatycznych,
  • udzielimy Ci profesjonalnego wsparcia, które pozwoli zająć się przygotowaniem do matury, a nie zarywaniem nocy na pisanie kolejnych draftów aplikacji.

Bez względu na to, na którym etapie przygotowania do studiów w Wielkiej Brytanii jesteś, warto zgłosić się do specjalistów. Dzięki nim zwiększysz szansę na edukację na światowym poziomie.