– studia we Francji

Polskie świadectwo dojrzałości jest honorowane na terenie całej Francji. Aplikujący na uczelnie wyższe nie muszą też zdawać żadnych dodatkowych egzaminów, nie licząc kierunków medycznych i farmaceutycznych. We Francji poza uniwersytetami istnieje mnóstwo uczelni inżynierskich, handlowych oraz szkół kształcących studentów w kierunkach architektonicznych czy modowych, gdzie warunki rekrutacyjne są analogiczne. Kolejnym typem uczelni są tzw. Grande Ecole, które kształcą wysoko wykwalifikowanych specjalistów danych dziedzin. Absolwenci takich uczelni kończą je tytułem magistra. Aby dostać się na jedną z tych prestiżowych, prywatnych uczelni należy zdać egzamin konkursowy. Zazwyczaj wymagany jest też tytuł licencjata.

Sorbona to jedna z najlepszych uczelni europejskich. Czesne we francuskich uniwersytetach są znacznie niższe niż w przypadku standardów angielskich czy amerykańskich. Za rok studiów licencjackich (licence) należy zapłacić ok. 180 euro, natomiast roczna opłata w przypadku studiów magisterskich (master recherche) wynosi ok. 250 euro. Opłaty dodatkowe, jak np. wyrobienie dyplomu, doliczane są praktycznie na każdej uczelni i zwiększają wydatki nawet o 2 tys. euro.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku Grande Ecoles czyli uczelni prywatnych i bardziej sprofesjonalizowych od uniwersytetów. Czesne zazwyczaj wynosi tu ok. 550 euro za rok. Wyjątkiem są placówki, które za możliwość nauki pobierają nawet 10 tys. euro. Z czesnego zwolnieni są uczniowie pobierający stypendium – w roku akademickim 2012/2013 odsetek ten wyniósł prawie 35%.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej pomocy w aplikacji na studia? Napisz do nas!tak, wyrażam zgodę na przesyłanie ofert handlowych na zasadach określonych w regulaminie.

tak, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych na zasadach określonych w regulaminie.

Studiuj na
Oxford,
Cambridge,
Harvard,
Stanford.
  • British Council
    Educational Agent